BASINDAN YAZILAR
İşyerinde Uyuyakalmak Fesih Nedeni Midir? / Didem Okur - MuhasebeTR

İşyerinde Uyuyakalmak Fesih Nedeni Midir? / Didem Okur

Güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum. Yıllık 270 saat çalışmanın üzerinde fazla mesai yaptım; ayda 90 saat, 110 saat fazla çalışma yaptığım bile oldu. Şirket beni 16 saat bile çalıştırdı. Bu gibi nedenlerden tazminat alabilir miyim? Şirket beni daha önce uyurken 2-3 kez yakaladı ve tutanak tuttu. Bu durumda işveren iş sözleşmemi haklı fesihle sonlandırabilir mi?

İş sözleşmesi, işçinin doğruluk ve bağlılığa aykırı söz ve davranışları nedeni ile işveren tarafından tazminatsız (haklı sebeple-derhal) feshedilebilir.(4857 sayılı İş Kanunu madde 25/II-e)

Gece çalışan işçinin salt uyuması, iş güvenliğini tehlikeye düşürmediği sürece ve daha önceden bu konuda işi aksattığı gerekçesiyle herhangi bir uyarı da yapılmamışsa haklı fesihten söz edilemez. İşçinin aynı davranışı tekrarlayacağı anlaşılamıyorsa fesih geçerli nedene de dayanmayacaktır. (Yargıtay 9. H.D. 2016/340 E. 2016/20711 K. 24.11.2016 T.)

Öte yandan fazla çalışma -işçinin onayı olsa bile- yıllık 270 saatten fazla olamaz. Bu durumda işçi, iş sözleşmesini derhal sona erdirebilir ve diğer şartları da taşıyorsa kıdem tazminatına hak kazanır.

(Kaynak: Aydınlık | 26.12.2018)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM