BASINDAN YAZILAR
SSK Statüsünden Yurtdışı Borçlanma Son Günler / Vedat İlki - MuhasebeTR

SSK Statüsünden Yurtdışı Borçlanma Son Günler / Vedat İlki

Yurtdışı borçlanma yapmak isteyenler için önemli olan iyi bir rehberle yola çıkmaları gerekir.

Özellikle yurtdışı borçlanma konularına hakim olması gerekirken,asıl önemli olan yurtdışı borçlanma da ne kadar borçlanılarak ne kadar emekli maaşı alınmasını bilmek gerekiyor.

Borçlanma bedeli bugün ödenir,geçmiş yıllar satın alınır.

Bunun maliyeti ve karşılığında alınacak emekli aylığını da bilmesi gerekir.

Yurtdışı borçlanma ödeyeceğiniz prim için alt sınır ve üst sınır değerlerinizi tesbit ederek,bağlanacak emekli aylığı da günün koşullarında ihtiyacınızı karşılayabilir yada karşılamaz.

Gösterge dediğimiz 4/a’lılar için maaş hesaplama esasına hakim olmayanlar borçlanma yapanlara fazla para öde diyerek mağdur olmalarına neden olunuyor.

Her borçlanma yılının kendine özgü gösterge rakamına etki eden katsayıları var.Siz bu katsayıları bilmiyorsanız,kılavuz diye danışmanlık aldığınız kişi de yeterli donanıma sahip değilse çok para az maaş,az para çok maaş felsefesini zaten bilmezsiniz.

Borçlanma tutarı tarihi ayrı,ödeme tarihi ayrı orantılaması ayrı ve onun kazanç güncellenmesi ayrı,katsayı aşarsa ödediğiniz borçlanmanın etkisi ayrı dikkate alınır.

Efektif borçlanma miktarları,tahmini maaş hesaplama tabloları ile kişilere emeklilik tutarları hakkında bilgi verebilirler.

Ezbere olarak ,şu yıllara bu kadar,bu yıllara bu kadar tavandan prim öde emekli aylığın artar denilerek sigortalılar çok para öder borçlanır,az maaş alır.

Kişinin yurtdışına çıkmadan önce dönemsel olarak Türkiye'de çalışmaları tavan ücretler ile SSK matrah bildirimi yapılmış ise,bu kişilere tabandan prim ödeyerek borçlanma önerme kişilerin ileri de emekli olurken aylıklarını düşürebilirsiniz.

Onun için baştan sona ne zaman emekli olurum ,ne kadar emekli aylığı bana bağlanır diye soranlara karşı 1985 yılından günümüze kadar dönemdeki SSK taban ve tavan rakamları arasındaki prim ödeme tutarlarını ,mukayese cetvellerine hakim olmanız gerekiyor.

SSK sigortalısı olmanın emeklilik koşullarını, emekli aylığı tutarını ve ödenecek tutarları nasıl, ne yönde ve kaç TL değiştireceğini, SSK’lı günde 21,65 TL ila 162,36 TL arasında günlük bedel öderken,karşılığı ne olacaktır sorusu hava da kalmamalıdır.

Yurtdışı çalışması süresinin hangi yıllara isabet ettiği ve hangi ülkelerde geçtiğine göre alabileceği alternatifli aylık tutarlarını “ödeme tutarı/aylık tutarı” biçiminde (Yaklaşık değil) net olarak verip veremediğini sorgulaması gerekir.

BORÇLANMA YAPANLAR ŞU ALTERNATİFLERİ SORMASI GEREKİR!

Günde 21,65 TL ila 162,36 TL arasında ve asgariden yüksek bir günlük bedel ödemenin SSK borçlanmasında hangi yıllar için anlamlı olacağı, hangi yıllarda günlük 21,65 TL’den fazlasının boşa gideceği, hangi yıllar için 76 TL’den fazlasının, hangi yıllar için 108 TL’den fazlasının, hangi yıllar için 141 TL’den fazlasının boşa giden para olacağını biliyor mu? Sorularına cevap araması gerekir.

İŞTE BU NOKTADA PROFOSYONEL DESTEK ALIN!

Yurtdışı borçlanmada ‘’Sosyal Güvenliği’’hakim olan yurtdışı borçlanma bilen,günceli yakalayan son 2018/38 sayılı Genelge deki değişiklikleri takip eden,yıllar itibariyle orantılı emekli maaşlarına etki eden;

1999 öncesi emekli aylığı hesaplama dönemi karşılığında belirlenen gösterge hesaplamalarını bulan,

2000-2008/Eylül Dönemi aylık hesaplama değeri,

2008/10 Ekim dönemi aylık hesaplama,

Aradaki katsayılar,oranlamalar,güncellemeler ile birlikte alternatif tablolarda emekli olurken ne kadar borçlanır ne kadar emekli aylığı bağlanır sorusuna cevaplar veriyorsa işin ehli bir uzmandan destek alıyorsunuz.

Borçlanma bedelinde en ufak bir hata size dönüşü olamayacak maddi hasarlara yol açacaktır.

2018 yılının son günlerinde ödeme yapacaklar bu ayrıntıları dikkate alması gerekir.

Tabi emekli aylığı hesaplamasını bilen uzmandan destek alanlar iki defa kazançlı çıkacaklardır.

(Alitezel | 19.12.2018)

GÜNDEM