BASINDAN YAZILAR
Düşük Emekli Aylığı Yazımız Ses Getirdi / Mustafa İşcan - MuhasebeTR

Düşük Emekli Aylığı Yazımız Ses Getirdi / Mustafa İşcan

Değerli okurlar, bugün sizlere düşük bağlanan emekli aylıkları için yazdığımız yazının hükümet kanadınca olumlu bir şekilde ses getirmesinden bahsedip sizlerden gelen sorulara cevaplar vereceğim.

Bildiğiniz gibi 09.06.2018 tarihinde kaleme aldığım yazımda “Emekli maaşlarında Cumhurbaşkanı yine yanıltılıyor” başlığını kullanarak 634 TL’ye düşen emekli aylıklarından bahsetmiş ve bunların önlenmesini talep etmiştim. O yazıyı yazmama sebep olan Cumhurbaşkanı’nın emeklilere verdiği iftar yemeğinde söylemiş olduğu sözlerdir. O sözleri tekrar okuyalım.

İşte Cumhurbaşkanımızın iftar sonrası açıklamasının bir bölümü:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, ülkemizde 12,3 milyon emekli vatandaşın olduğunu belirterek, iktidara geldiklerinde ilk işlerinden birinin emeklilerin durumlarına el atmak olduğunu söyledi. Tüm emeklilerin, özellikle de BAĞ-KUR emeklilerinin durumunun çok sıkıntılı olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘30 yıl, 40 yıl ekmek teknesinin başını bekleyen, tarlasını ekip biçen insanlarımıza öyle emekli maaşları bağlanıyordu ki biz bunları gördüğümüzde yüzümüz kızarmıştı. Hemen harekete geçip kademeli olarak bu tür çarpıklıkları ortadan kaldırdık. Emekli maaşlarında reel olarak iki katına, üç katına, dört katına varan oranlarda artışlar yaptık. Bugün ülkemizde az sayıdaki istisna haricinde asgari ücretin altında emekli maaşı alan bulunmuyor. Hele hele eskisi gibi 50, 100 lira gibi trajikomik emekli maaşı alan hiç kimse kalmadı’ diye konuştu.”

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI 1.000 TL OLACAK

Bende bu konuşmanın üstüne evet sizin döneminizden önce bağlanan emekli aylıklarına güzel zamlar verilerek neredeyse asgari ücretin altında emekli aylığı alan kalmamıştı. Ancak işin garip olan tarafı da burada başlıyor. Kendi dönemlerinizde bağlanan emekli aylıkları 634-700 TL civarlarına düştüğünü belirttim ve bunun kendisine aksettirilmediğini düşündüğümü beyan ederek yazımın başlığını da özellikle seçmiştim. Gelinen süreç sonrası haklılığımız ortaya çıkmış ve yeni kurulan hükümetçe açıklanan 100 günlük eylem planlarında ilgili bakanlığın sunduğu ilk madde olarak emekli aylıklarının 1.000 TL’den az olmayacağıdır. Tabi bu yeterli mi değil ama başlangıç olarak güzel bir adım olarak düşünüyorum. 1-2 gün önce bu konuda Sayın Bakan Zehra Zümrüt hanımefendi de bir açıklama yaparak bu rakamın 150 binler olduğunu bize duyurmuştu. Evet, yanlış duymadınız 1.000 TL’nin altında aylık alan kişi sayısı 150 binler civarındaymış, bir de asgari ücret altında emekli aylığı alanlar açıklansa herhalde bu rakamlar 2’ye katlanır diye düşünüyorum.

 

Pansuman bir tedbir olarak düşündüğümüz bu 1.000 TL aşağısı maaş bağlanmaması uygulamasına etkisi olan, emeği geçen, başta Sayın Cumhurbaşkanı, ayrıca Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı olmak üzere tüm emeği geçenlere 1.000 TL’nin altında emekli aylığı bağlanan ve bağlanacaklar adına teşekkür ederiz.

KISMİ İHYA YOK

MEHMET CEYLAN

7143 Sayılı Kanun ile yalnız 01.05.2008 tarihi öncesi silinen borçların ihyasını talep edebilir miyim? 2015 yılında silinen günlerim için ihyadan yararlanmasam olur mu? Benim için 2008 tarihi yeterli geliyor.

Mehmet Bey 4-b Bağ-Kur’lularda ihya dondurulan veya silinen günlerin tekrar canlandırılması demektir. Kısmi ihya yoktur silinen kaç gününüz varsa tamamını ihya etmeniz gereklidir.

MEMUR EMEKLİLİĞİ

HASAN KAYA

1996’da 50 gün inşaat işçiliğinden sigortam var. 2002  yılına kadar boşluk var.

2002 yılında 245 gün özel okulda öğretmenlikten sigortalıydım. 16.12.2002  tarihinde devlet memuru (öğretmen)  oldum. O günden bu yana emekli sandığına üyeyim. Ne zaman emekli olurum?

Hasan Bey, 08.09.1999 günü ve sonrası işe giren memur erkeklerin emekli olabilmeleri için 60 yaşını tamamlamaları ve en az 9000 gün sayısına ulaşmaları şartı ile normal olarak emekli olacaklardır. Yaşlılıktan kısmı emeklilik şartı ile yani 5400 gün sayısı ile emekli olabilmeleri  için 61 yaşını tamamlamış olmaları gerekmektedir.

(Milli Gazete | 15.08.2018)

GÜNDEM