BASINDAN YAZILAR
Asgari Ücret 2017 Son Dakika Açıklaması! (AGİ) Ne Kadar Olacak? - MuhasebeTR

Asgari Ücret 2017 Son Dakika Açıklaması! (AGİ) Ne Kadar Olacak?

 

6.5 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücret için pazarlıklar başlıyor. Asgari ücret 2017'de ne kadar olacak? Asgari Geçim İndirimi (AGİ) 2017'de son durum ne?

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2017 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere 6 Aralık'ta toplanacak. Çalışanların merak ettiği konuların başında ise 2017'de Asgari Ücret İndirimi (AGİ)'nin ne kadar olacağı geliyor. Peki asgari ücret zammı 2017'de memur maaşlarına da etki edecek mi? İşte detaylar...

Asgari ücretle yapılacak maaş artışı ile devlet memurlarının da alacağı maaşı artırıyor. 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren geçerli geçerli olarak brüt asgari ücretin %5 oranında artacağını varsayarsak eğer,asgari ücretin 2017 yılına göre tutarları hesaplandığında karşımıza aşağıda bulunan tablo çıkıyor.

Çocuk sayısına, evli / bekar durumuna ve eşlerin çalışıp çalılmadığına göre değişen asgari ücret fiyat tahmini aşağıdaki gibidir.

(Asgari ücret artışının %5 dışındaki bir oranda olması halinde, tabloda belirtilen AGİ tutarları da değişecektir.)

 
 
 

 

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE KADAR OLACAK?

"2016 Ücret ve Yan Haklar Araştırmaları"na göre, gelecek yıl en yüksek maaş zammı yüzde 12,2 ile çağrı merkezleri sektöründe yapılacak. En düşük zam oranı uygulayacak sektör ise yüzde 7,8 ile yatırım ve finansal kiralama sektörü olacak.

Asgari ücretle çalışanların yoğun bulunduğu çağrı merkezlerinin en çok maaş zammı yapacak sektör olması, asgari ücret artışının Türkiye ücret piyasalarında önemli bir etkisi olduğunu gösterdi.

 
 
 

 

BAKAN MÜEZZİNOĞLU ASGARİ ÜCRET ZAMMI İLE İLGİLİ NE DEDİ?

Asgari ücrette vergi dilimi dolayısıyla kesinti yapılıp yapılmayacağı ile ilgili tartışmalara Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu noktayı koydu. Müezzinoğlu, "Gerek asgari ücretlilerimiz, gerekse asgari ücretli olmayıp da ekim ayında girdikleri vergi dilimleri dolayısıyla ellerine net geçen maaşı bin 300 liranın altına inenler dahil sayın başbakanımızın kamuoyuna verdiği söz üzerine hiç kimse bin 300 liranın altında maaş almayacak" dedi.

11 YILDA YÜZDE 242 ARTTI

Geçmiş yıllarda asgari ücrete farklı oranlarda artışlar söz konusu oldu. 2006 yılında net 380 lira olan rakamın 2016'da net bin 300 liraya yükselmesiyle asgari ücret aradan geçen sürede yüzde 242 artış gösterdi.

ASGARİ ÜCRET 2017 YILINDA 1600 TL OLUR MU?

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 1300 liralık asgari ücretle geçinmenin çok zor olduğunu belirterek, başta işverenler olmak üzere herkesin asgari ücretlilerle empati yapması gerektiğini söyledi. Asgari ücretin geçen yıl 1300 liraya yükseltilmesini olumlu bulduklarını ifade eden Atalay, şöyle konuştu: "Asgari ücrette bu yıl yapılacak artış, geçen yılın gerisinde kalmamalı diye düşünüyoruz. Bizim bu düşüncemizi TÜİK'in geçen yıl komisyona sunduğu bir işçinin net yaşam maliyeti rakamı da destekler nitelikte. Devletin kurumuna göre, tek bir işçinin yaşama maliyeti geçen yıl net bin 600 liraydı. Bu rakam bu yıl en az yüzde 10 artacak ama biz asgari ücrette 2017 için bu rakama imza atmaya hazırız. Bu işi fazla uzatmaya gerek yok, bize TÜİK'in geçen yıl komisyona sunduğu net bin 600 lirayı versinler bu iş bitsin.”

(Kaynak: Akşam Gazetesi | 30.11.2016)

GÜNDEM