BASINDAN YAZILAR
Maaşını Hemen Çekmeyen Emekliye Yüksek Promosyon / Okan Güray Bülbül - MuhasebeTR

Maaşını Hemen Çekmeyen Emekliye Yüksek Promosyon / Okan Güray Bülbül

 Promosyon görüşmeleri sürerken, yeni formüller üzerinde duruluyor. Buna göre, emekli aylığı yüksek olana yüksek promosyon gündemde. Ayrıca aylığını yattığı gün çekmeyen ve bankada daha çok tutan emeklinin promosyon miktarı artabilir.

11 milyon emekli promosyon bekliyor. Bankaların emeklilere promosyon vermesinin arkasında emeklilerin açtıracakları hesapla birlikte promosyon ödeyen banka üzerinden bankacılık işlemleri yapması beklentisi yatıyor. Ancak emeklilerin çoğu zaman aylıklarını hiç bekletmeden çekmeleri nedeniyle bankalar yüksek miktarlarda promosyon ödemekten çekiniyor. Ancak promosyondan hem bankalar, hem emekliler fayda sağlayacaklar. Bu konudaki görüşmeler de hızla devam ediyor.

FARKLI FORMÜLLER

Çalışma Bakanlığı ve bankaların yaptığı çalışmalar sonrası promosyonda ortaya farklı formüller çıktı. Belirlenen formülle promosyon konusunda farklı uygulamaların hayata geçebileceğine işaret ediyor. Bu kapbamda hazırlanan formüllere göre promosyon konusunda tek bir rakam olmaması söz konusu olabilir. Emekli aylığı yüksek olan emekliye yüksek, düşük olan emekliye düşük promosyon ödenmesi yönünde bir düzenleme hayata geçirilebilir. Diğer yandan emekli aylığını yattığı gün çekmeyen ve aylığı daha çok bankada kalan emeklinin de alacağı promosyon miktarının artması söz konusu olabilir. Dolayısıyla son hazırlıklara göre, bütün emekliler için sabit bir promosyon rakamı beklenmiyor.

İhtiyacı karşılayacak

Promosyon miktarı maaşın bankada kalma süresine göre de artabilir. Bankadan yattığı gün aylığını çekmeyen emekliye daha yüksek promosyon ödenebilir. Diğer yandan bankaların bu konuda yeni bazı enstrümanlar kullanarak emeklilerin nakit ihtiyacının karşılanmasını sağlamaları ve promosyonun daha yüksek olmasını sağlaması bekleniyor.

İşlem ücretlerine dikkat

Bankacılık alanında son dönemde yapılan düzenlemeler neticesinde kart kullanım ücretleri, kredi kullanımları gibi bankacılık işlemlerinde bankaların işlem ücretlerinde sınırlamalara gidildi. Buna rağmen emeklilerin maaşlarını taşıdıkları bankalardan promosyonun şartlarını ayrıntılı olarak öğrenmeleri ve bundan sonra maaşlarını taşımaları önemli. Aksi taktirde promosyon alırken bankaların işlem ücretleri altında ezilmek de söz konusu olabilir.

Görüşmeler artık son aşamada

Bakanların emekliye promosyon ödememesi için herhangi bir sebep bulunmuyor. Bu konuda yürütülen görüşmelerin son aşamaya gelmesiyle emeklilerin beklentisi arttı. Görüşmeler sonlandığında emeklilerin bir nebze yüzünü güldürebilecek bir rakamda anlaşılırsa emeklinin aylığı artmış olacaktır.

450-900 LiRA ARASINDA

Promosyon miktarının 450 TL ila 900 TL arasında olması bekleniyor. Bu rakam hem aylık miktarına, hem de aylığın bankada kalma süresine göre değişebilir. Aylık miktarı skalasının ise 500 TL ila 1.000 TL arası, 1.000 TL ila 2.000 TL arası ve 2.000 TL üstü olarak belirlenmesi bekleniyor.

(Akşam Gazetesi | 03.08.2016)

GÜNDEM