BASINDAN YAZILAR
Memura Parası Geri Verilecek.. - MuhasebeTR

Memura Parası Geri Verilecek..

 Yıllık izinleri kaldırıldığı için tatil rezervasyonlarını iptal eden kamu çalışanlarına paraları iade edilecek. TÜRSAB; otel, paket tur ve uçak bileti ücretlerinin iadesi için girişimde bulundu. Bakanlık da devrede....

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sonrası kamu kurum ve kuruluşlarında yıllık izinleri iptal edilen personelin, otel, paket tur ve uçak bileti için ödediği ücretlerin iadesi mümkün olacak. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) konuyla ilgili girişim başlatırken; Gümrük Ticaret Bakanlığı da kamu çalışanlarına "Paket tur sözleşmesinden dönülebilir" uyarısı yaptı.

FESİH HAKKI VAR
FETÖ'nün darbe girişimi sonrası yıllık izinleri iptal edilen ve tatil planlamasını yapmış kamu çalışanları, seyahat acentelerine başvurarak, otel, yurt içi ve yurt dışı paket turlar ile uçak bileti ödemelerinin iadesini talep etti. TÜRSAB da, tüketicilerin taleplerinin karşılanması amacıyla havayolu ve konaklama için tedarikçilere ödenen paraların acentelere iade edilmesi amacıyla havayolu şirketlerine ve Türkiye Otelciler Birliği'ne yazı yazarken, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na paket turların, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne (SHGM) de uçak bileti ücretlerinin iadesi için başvurdu. TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün, "Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile SHGM tarafından çıkarılacak genelgeyle konaklama ve ulaşım bedeli olarak ödenen ücretler, acentelere iade edilecek" dedi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da paket tur satın alanların ülkede yaşanan darbe girişimi sebebiyle mağdur olmamaları için sözleşmeyi feshetme hakkı olduğunu bildirdi.

ÖĞRETMENİN İZNİ SÜRÜYOR
Kamu çalışanlarının yıllık izinleri Başbakanlık genelgesi ile kaldırılıp, izindeki çalışanların da göreve dönmesi istenirken; öğretmenlerin izninin devam ettiği kaydedildi. Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk, "Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeye göre izinlerin kaldırılmasının öğretmenlerle alakası yok" dedi. Yine izinlerin kaldırılması kararı; evlilik, ölüm ve analık izninde olanları kapsamıyor. Raporlu ya da refakatçi olan personel de kapsam dışında görülüyor.

TREN BİLETİ İADE EDİLECEK
15- 17 Temmuz'da aldıkları tren biletlerini kullanamayan yolcuların bilet ücretleri iade edilecek. TCDD Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Türkiye genelinde yaşanan olağanüstü durum nedeniyle 15 Temmuz saat 21.00 ile 17 Temmuz 2016 saat 00.00 arasındaki tren seferleri için aldıkları biletleri kullanamayan yolcuların ödedikleri ücretler geri verilecek.

SÖZLEŞME İPTAL EDİLEBİLİR
Adana Barosu Tüketici Hakları Komisyonu Başkanı Turgay Mumcuoğlu, yıllık izinleri kaldırılan kamu çalışanlarından paket tur alanların sözleşmeden dönme haklarının bulunduğunu belirterek, konuyla ilgili 'Paket Tur Sözleşmesi Yönetmeliği'nin 'Sözleşmenin Feshi' başlıklı 16'ncı maddesini şöyle anlattı: "Katılımcının mücbir sebep nedeniyle paket turun başlamasına 30 günden daha az bir süre kala fesih bildiriminde bulunması halinde, herhangi bir kesinti yapılmaksızın katılımcının ödemiş olduğu bedel kendisine iade edilir."..

(Takvim Gazetesi | 21.07.2016)

GÜNDEM