BASINDAN YAZILAR
'Asgari Ücrete' Vergi Kanunu Dışında Çözüm Arayışı - MuhasebeTR

'Asgari Ücrete' Vergi Kanunu Dışında Çözüm Arayışı

 Maliye Bakanı Ağbal, vergi mevzuatına dokunamadan asgari ücretin bin 300 liranın altına düşmemesiyle ilgili Çalışma Bakanı ile çözüm üretmek için bir araya geleceklerini söyledi.

ANKARA (DÜNYA) - Maliye Bakanı Naci Ağbal, asgari ücrette vergi dilimi nedeniyle meydana gelecek düşüşe ilişkin olarak zamanı gelince Çalışma Bakanı ile bir araya gelerek vergi mevzuatı ve tarifelerine dokunmadan bir düzenleme yapılıp yapılamayacağına bakılacağını söyledi.

Yatırım ortamının iyileştirilmesine ilişkin yasa tasarısının görüşmeleri sırasında HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan vergi dilimi nedeniyle asgari ücretin 1300 TL'nin altına ineceğini belirterek, bu konuda bir çalışma olup olmadığını sordu. Hükümet programında asgari ücretin 1300 TL'ye çıkarılması konusunda verilen sözün yerine getirildiğini hatırlatan Ağbal, “Vergi kanunları herkese eşit şekilde uygulanır, herhangi bir gruba dönük olarak vergi tarifesini farklılaştıramazsınız, farklılaştırmamalısınız. Bunun tek istisnası emek lehine vergi tarifesinin farklılaştırılmasıdır. Maliye Bakanı olarak hassasiyetim bununla (asgari ücretin 1300 liranın altına düşmemesi) ilgili bir çalışma yapılacaksa bu vergi kanunları dışında vergi alanları dışında başka bir alanda yapılmalıdır. Vergi mevzuatına dokunmamalıdır. Çalışma Bakanı ile bu konuda vergi kanunları dışında bir çözüm üretilir mi diye bakarız” dedi.

(Kaynak: Dünya Gazetesi | 30.06.2016)

GÜNDEM