BASINDAN YAZILAR
Bayrama ‘Özel’ Mesai. / Faruk Erdem - MuhasebeTR

Bayrama ‘Özel’ Mesai. / Faruk Erdem

9 güne çıkarılan Ramazan Bayramı tatili çalışanları sevindirdi. Memurların 1.5 gün idari izinli sayılacağı bu sürede, özel sektör çalışanları da birçok hakka sahip olacak

Bakanlar Kurulu'ndan tüm çalışanların merakla beklediği 9 günlük bayram tatili müjdesi çıktı. Bu sürenin sadece 3.5 günü 4 Temmuz Pazartesi öğleden sonra arife olduğu için resmi tatil sayılacak. Bu yıl Ramazan Bayramı 5 Temmuz Salı günü başlıyor. 8 Temmuz Cuma günü ve 4 Temmuz Pazartesi öğlene kadar olan bölüm idari izin olarak ilan edilince hafta sonu ile birlikte tatil 9 güne çıktı. Karar turizmcilerin yanı sıra kamu çalışanlarını da memnun etti. Dün en çok konuşulan konu ise bu kararın özel sektör çalışanlarına nasıl yansıyacağıydı.

RESMİ TATİL DEĞİL
Hükümetin aldığı bu karar maalesef özel sektör çalışanlarını ilgilendirmiyor. Çünkü alınan karar ile memurlar 'idari izinli' sayılıyor. Dolayısıyla karar Bakanlar Kurulu'ndan çıkmış olsa bile 'resmi tatil' ibaresi taşımıyor. Bu durumda özel sektör çalışanları 4 Temmuz Pazartesi öğleden önce ve 8 Temmuz Cuma günü normal mesailerini yaparak çalışacak. Diğer günler ise 'resmi tatil' olacak. Resmi tatilde çalışanlar 3.5 günlük mesaiye hak kazanırken, çalıştıkları pazartesi öğleden önce ve cuma günü için fazladan mesai ücreti alamayacak. Eğer bayram günlerinde çalışırlarsa her gün için fazladan bir yevmiye ödenecek.

KESİNTİ YAPILAMAZ
Fakat özel sektördeki firmalar isterlerse bu 9 günlük tatili işyerlerinde uygulayabilirler. Yani aynen kamuda olduğu gibi onlar da işçilerine 4 Temmuz Pazartesi öğleden önce ve 8 Temmuz Cuma günü izin verebilir. Burada herhangi bir engel yok. Fakat işveren "Ben size 1.5 gün izin verdim bunu maaşınızdan keserim" deme hakkına sahip değil. O yüzden izin verse bile işçilerinin maaşını tam ödemek zorunda.

İSTEYEN İZNİNİ UZATABİLİR
Burada ince bir ayrıntıyı hatırlatalım. Biliyorsunuz geçtiğimiz dönemde torba yasa ile izin günleri yeniden düzenlendi. Eskiden çalışanlar izinlerini biri 10 günden az olmamak şartıyla üçe bölebiliyorlardı. Yeni düzenleme ile bu kural değişti ve biri 10 günden az olmamak üzere istedikleri kadar bölebilme hakkı verildi. Bunun Ramazan Bayramı ile ilgisi ne anlatalım... Şimdi bir özel sektör çalışanı isterse cuma gününü senelik izninden saydırabilecek. Yani 1 gün izin yapabilecek. Pazartesi günü öğleden önceyi de ekleyerek 1.5 günlük yıllık izin kullanıp 9 günlük tatilden faydalanabilecek.

TANIM FARKI VAR
İdari izin ile resmi tatil arasında hem tanım hem de uygulama farkı var. İdari izin Bakanlar Kurulu ya da kamu çalışanının bağlı bulunduğu kurum tarafından verilebiliyor. Resmi tatil ise ülke genelindeki tüm kurumları kapsıyor. Yasalarımızda 14.5 gün resmi tatil bulunuyor. İdari izin verildiği dönemlerde sadece izin verilen kamu kurumları kapanırken özeller ve bankalar açık oluyor..

(Kaynak: ahaber | 10.06.2016)

GÜNDEM