BASINDAN YAZILAR
GSS Borcunuz Silindi Mi? / Mehmet Bulut - MuhasebeTR

GSS Borcunuz Silindi Mi? / Mehmet Bulut

 Son birkaç yıldır sürekli gündemde olan GSS borçlarının affı ile ilgili düzenleme nihayet Nisan ayında bir torba kanun ile yapılmıştı. Bu tarihten beri siz okurlarımızdan sürekli olarak “Acaba benim de borcum silindi mi?”, “Borcum silinmiş olması gerekirken neden sistemde hala borçlu görünüyorum?”, “Borcumu sildirmek için nereye başvuru yapmalıyım?” şeklinde sorular geldi.
 

Bugün bu sorularınıza kapsamlı şekilde cevap vermeye çalışalım…

 

26 Nisan tarihi önemli
 

GSS prim borçlarının silinmesinde dikkate alınan önemli bir tarih var: 26 Nisan 2016…
 

Prim affından 26 Nisan 2016 tarihinden önce gelir testi yaptırarak tescil edilen veya gelir testi yaptırması gerekirken yaptırmayıp SGK tarafından tescil ettirilen kişiler faydalanacak. Yani GSS tescil tarihi mutlaka 26 Nisan’dan önce olmalı.

 

25 yaşından önceki borçlar kapsamda
 

GSS borçlarının silinmesinde önemli bir husus da 25 yaş şartı. Dolayısıyla söz konusu kişilerin, 26 Nisan 2016’dan önceki dönemleri kapsayan ve 25 yaşını geçmemek kaydıyla, ödenmemiş prim borçlarından vazgeçildi.
 

Tescil başlangıç tarihi 26 Nisan’dan önce olanlar, bu tarihte 25 yaşından büyük ise bu kişilerin 25 yaşına kadar olan prim borçlarının tahsilinden vazgeçilecek, ancak 25 yaşından sonraki prim borçları SGK tarafından tahsil edilecek.
 

Ayrıca 26 Nisan 2016 tarihinden sonra herhangi bir nedenle, geriye doğru tescil işlemi yapılıp tescil başlangıç tarihi bu tarihinten önce olanlar da GSS prim affından yararlanabilecek.

 

Kimlerin borcu silinmedi?
 

Tüm bu açıkladığımız hususlardan sonra GSS prim borcu silinmeyenleri de şöyle sayabiliriz;
 

    GSS tescil başlangıç tarihi, 26 Nisan 2016 tarihinden sonra olanlar
 

    25 yaşından büyük olunan sürelerdeki borçlar
 

    Gelir testi yaptırmak suretiyle GSS kapsamına girenlerin dışındaki sigortalılar (Örneğin işçiler, memurlar, işverenler…)
 

    GSS kapsamındaki yabancı uyruklu kişiler ve yabancı uyruklu öğrenciler

 

Ödenen primler iade edilmeyecek
 

Okurlarımızdan GSS prim affıyla ilgili gelen sorulardan bir kısmı ise daha önce ödenen primlerle ilgili. Ne yazık ki bu kapsamdaki genel sağlık sigortalılarının 25 yaşından önceki dönemleri kapsayan primleri daha önceden ödenmiş ise bu primlerin iade ya da mahsup edilme imkanı bulunmuyor.
 

Ayrıca GSS prim borçlarının taksitlendirilerek yapılandırılmış olması halinde, öncelikle ödenmiş olan taksit miktarları yapılandırılmış borçlarına en eski aydan başlamak üzere aktarılacak, sonra 25 yaş öncesi döneme ait olup ödenmemiş prim borçlarının tahsilinden vazgeçilecek.

Başvuruya gerek yok

GSS prim borcunun silinmesi uygulamasında önemli bir nokta da herhangi bir başvuru koşulunun bulunmaması. Söz konusu prim borcu silme işlemleri SGK tarafından başvuruya gerek olmaksızın yapılacak. Ancak olur da borcunuz silinmesi gerektiği halde, halen sistemde borçlu görünüyorsanız size en yakın SGK il müdürlüğüne ve merkez müdürlüğüne başvurup sicil kaydınızı kontrol ettirmenizde fayda var.

Sağlık hizmetlerinden nasıl yaralanacaksınız?

Peki GSS prim borcu silinenler sağlık hizmetlerinden hemen faydalanabilecek mi? Borçları silinen sigortalıların, SGK tarafından sağlanan sağlık hizmetlerinden ve diğer haklardan faydalanabilmeleri için;
 

    Sağlık hizmet sunucusuna müracaat tarihinden geriye doğru bir yıl içinde 30 günlük prim ödeme gün sayısının olması
 

    Silinen prim borcu hariç 60 günden fazla prim ve prime ilişkin borcun bulunmaması gerekiyor.
 

Bu şartlar sağlanmamışsa prim borçlarınız silinse bile hastaneye gittiğinizde kapıdan geri dönmek zorunda kalabilirsiniz…

(Kaynak: Meydan Gazetesi | 01.06.2016)

GÜNDEM