BASINDAN YAZILAR
Engelli Çalışanlar Dikkat! / Ali Şerbetçi - MuhasebeTR

Engelli Çalışanlar Dikkat! / Ali Şerbetçi

 Gece vardiyasında kanunen engelli işçi çalıştırılması uygun mu, yasak mı? Ne yapmalıyız? 5...110307 Nolu SMS
İş Kanunu'nda engelli personellerin gece döneminde çalışmasını yasaklayan bir hüküm bulunmamaktadır. Bazı koruyucu düzenlemelere göre ise işverenler, işyerlerini engellilerin çalışmalarını kolaylaştıracak ve işin engelli çalışana uygunluğunu sağlayacak şekilde hazırlamak, sağlıkları için gerekli tedbirleri almak, mesleklerinde veya mesleklerine yakın işlerde çalıştırmak, işleriyle ilgili bilgi ve yeteneklerini geliştirmek, çalışmaları için gerekli araç ve gereçleri sağlamak zorundadırlar. Uygun koşulların varlığı halinde çalışma sürelerinin başlangıç ve bitiş saatleri İş Kanunları'nda belirtilen sürelerden az olmamak koşuluyla, engellinin durumuna göre belirlenebiliyor. Engelli personelin sağlık kurulu raporunda, gece çalışmasını engelleyen bedenen yada ruhen bir sorun var ise o zaman gece vardiyasında çalışmasının ya da gece mesaisine kalmasının önüne geçilebilecektir. Onun dışında engelli personellerin gece çalışmalarıyla ilgili özel bir hüküm bulunmamaktadır.

Son 3 aydır maaş alamıyorum. Bununla ilgili işyerinden yazılı ya da sözlü bir açıklama yapılmadı. İşyerinden tazminatı alıp ayrılmak istiyorum. Ne yapmam lazım? Kaç ay üst üste maaşını alamayanlar iş akdini feshedebilir? 5...657776 Nolu SMS
İş Kanunu'na göre işçinin ücretinin zamanında ödenmemesi, işçinin iş sözleşmesini haklı fesih sebebidir. Ücretleriniz 30 günden fazla süredir ödenmiyorsa iş sözleşmenizi feshederek işverenlikten tazminatınızı ve ödenmeyen ücretinizi talep edebilirsiniz. Buna rağmen ödenmezse iş mahkemesine dava açabilirsiniz.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
1975 doğumluyum. 1990 yılında çıraklık yaptım. 1997'de kamuda işe basladım. Şu anki primim 6300 gün. Ne zaman emekli olurum? 5...940878
1997 yılındaki işe başlangıç tarihiniz 24 Mayıs'tan önce ise 25 yıl, 56 yaş, 5825 prim gün şartlarına, bu tarihten sonra ise 25 yıl, 57 yaş ve 5900 prim gün şartlarına tabisiniz. Prim gün sayınız tamamlanmış ancak emekli olabilmeniz için yaşın dolması gerekiyor.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 18.03.2016)

GÜNDEM