BASINDAN YAZILAR
Çalışana Zamlı Maaş - MuhasebeTR

Çalışana Zamlı Maaş

 Hükümet sözünü tuttu, asgari ücret 2016'da yüzde 30'luk artışla bin 300 lira oluyor. Milyonlarca asgari ücretlinin gözü, bugün toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu'naçevrildi. Komisyon görüşmelerinin, hükümetin önerisine sendikaların da destek vermesi nedeniyle kısa sürede sonuçlanması bekleniyor. Komisyon toplantısı öncesi Bakanlar Kurulu'nda da yeni asgari ücretin ekonomiye, işverene maliyeti ve vatandaşa yansıması değerlendirildi. Çalışma Bakanı Süleyman Soylu, dün Türkİş Başkanı Ergun Atalay ile bir araya geldi. Türk-İş asgari ücret önerisine desteğini yineledi. Bakanlar Kurulu'na sunulan asgari ücret raporunda asgari ücretin sektörlere yansıması da değerlendirildi. 

YÜK AZALACAK 
En çok asgari ücretlinin çalıştığı giyim imalatı, tekstil, mobilya sektörünün gelir ve damga vergisi ile prim yükünü hafifletecek adımlar atılacak. İşten çıkarmaların artacağı iddialarına karşılık tam tersine iş değiştirmelerin azalacağı, harcamalardaki artışla piyasaların canlanacağı tespiti yapıldı. Hükümet, asgari ücretin yükünü hafifletmek için başlattığı çalışmayı yılbaşından önce tamamlayacak. Belli şartlarda prim yükü hafifleyecek. 

HERKESİ ETKİLEYECEK
Asgari ücretteki artış toplumun tüm kesimini ilgilendiriyor. Çalışanların maaşına eklenenasgari geçim indirimi, işsizlere ödenen maaş ve engelli aylığı asgari ücretle birlikte yükselecek. Asgari ücret; sosyal güvenlik, Genel Sağlık Sigortası, Bağ-Kur, isteğe bağlı sigorta gibi prim ödemelerini etkileyecek. Kıdem ve ihbar tazminatı, doğum, yurt dışı, askerlik borçlanması yeni asgari ücrete göre belirlenecek. İşsizlik maaşı hesabı da yeni asgari ücrete göre yapılacak.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 02.12.2015)

GÜNDEM