BASINDAN YAZILAR
Emeklilik Konusunda Bu Ülkelerde Çalışması Olanlar Çok Şanslı / Özgür Erdursun - MuhasebeTR

Emeklilik Konusunda Bu Ülkelerde Çalışması Olanlar Çok Şanslı / Özgür Erdursun

6552 sayılı İş Kanunu ile 11.09.2014 tarihli 29116 (mükerrer) sayılı Resmi Gazetede yayınlanmış ve “08.05.1985 tarihli 3201 sayılı Yurt Dışında Bulunan Türk Vatandaşlarının Yurt Dışında Geçen Sürelerinin Sosyal Güvenlikleri Bakımından Değerlendirilmesi Hakkındaki Kanun’un bazı maddelerini değiştirmiş ve yeni hükümler getirmiştir.

Türk vatandaşlarına sağlanan ve Kanunun 5. maddesinin beşinci fıkrasına “Uluslararası sosyal güvenlik sözleşmelerinde Türk sigortasına girişinden önce akit ülke sigortasına girdiği tarihin Türk sigortasına girdiği tarih olarak kabul edileceğine ilişkin özel hüküm bulunan ülkelerdeki sigortalılık sürelerini borçlananların akit ülkede ilk defa çalışmaya başladıkları tarih Türkiye'de ilk işe giriş tarihi olarak kabul edilir.” cümlesi eklenmiştir.

Zaten Türkiye ile 18 ülkenin arasında imzalanan sosyal güvenlik sözleşmelerinde bu ibare ve buna benzer ibareler bulunmaktaydı.  Bu ülkelerde çalışması olan kadın ve erkekler işe başlama tarihlerini Türkiye'den işe başlama tarihi olarak tescil ettirip, 08.09.1999 yılında çıkan kademeli emeklilik sisteminden etkilenmeden ya da az etkilenerek daha çabuk emekli olabileceklerdir.

Peki, bu 18 ülke hangileridir?

1-Almanya               7-Çek Cumhuriyeti        13-Kanada

2-Arnavutluk             8-Fransa                      14-Quebec (Kanada)          

3-Avusturya              9-Gürcistan                  15-KKTC

4-Azerbaycan           10-Hırvatistan               16-Lüksemburg

5-Belçika                 11-Hollanda                    17-Makedonya

6-Bosna Hersek       12-İsviçre                      18-Slovakya

 

SORU: Özgür Bey, Olay TV'de yayınlanan programlarınızı ilgiyle takip ediyorum sizlere ve Olay TV'ye vatandaşları bilgilendiren böyle güzel bir program hazırladıkları için çok teşekkür ediyorum. Benim size bir sorum olacak 06.09.1986 yılında sigortalı oldum. 1965 doğumluyum. SSK'dan emekli olmak istiyorum son 1261 gün sigortalı olmam şartıyla SSK'dan emekli olabileceğimi sizlerin programını takip ederek öğrendim. 2 yıldır sigortalı çalışıyorum, askerlik borçlanması yaparak son 1261 günü tamamlayabilir miyim?

Mehmet ÖZ

CEVAP: Mehmet Bey biz de sizlere çok teşekkür ediyoruz. Amacımıza ulaşmak bizleri mutlu ediyor. Sizin ilk işe başlama tarihinize göre 49 yaş ve 5300 prim günüyle emekli olmanız gerekiyordu. Siz 50 yaşındasınız ve henüz emekli olamamışsınız. Emeklilikte son 1261 gün hangi statüde sigortalıysanız o statüden emekli olabilirsiniz. Askerlik borçlanması yaparak son 1261 günü tamamlama gibi bir şansınız maalesef yok. 2 yıldır çalıştığınızı yazmışsınız, 1.5 yıl daha sigortalı çalışarak 1261 güne ulaştığınızda eski adıyla SSK, yeni adıyla 4/A'dan emekli olabilirsiniz.

 

BİLGİ: İşsizlik ödeneği alırken sağlık hizmetlerinden yararlanma;

5510 sayılı Kanun gereğince, işsizlik ödeneği alanlar genel sağlık sigortası kapsamına alınmış olup bakmakla yükümlü olduğu kişiler de genel sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler.

(Kaynak: Olay.com | 08.06.2015)

GÜNDEM