BASINDAN YAZILAR
Emekliye Zam Düzenlenmesinde 'Ara Karar' - MuhasebeTR

Emekliye Zam Düzenlenmesinde 'Ara Karar'

2000 yılından sonra emekli olan binlerce kişiyi ilgilendiren intibak davasının duruşması 29 Haziran'a ertelendi. Mahkeme bu kararı, SGK'nın ek süre istemesi üzerine aldı.

İntibak Yasası'yla maaşının yanlış hesaplandığını iddia eden Emekli Hamdi Öz'ün bugünkü duruşmasında 'karar' beklenirken sürpriz bir gelişme oldu. Mahkeme, ''Bilirkişi raporunu daha okumadık'' diyen SGK avukatlarının talebi üzerine 3 hafta inceleme süresi verdi. Duruşma için 29 Haziran'a gün verildi.

Daha önce 2000 yılı öncesinde emekli olanlara intibak zammı verilmiş ve bu durumdaki emeklilerin yüzü bir nebze olsun gülmüştü. Ancak 2000 sonrasında emekli olanların intibaktan yararlanamamış olması nedeniyle açılan dava bilirkişi raporuna kilitlenmişti.

İşçi, Memur ve Bağ - Kur Emeklileri Derneği tarafından açılan davada beklenen bilirkişi raporu emekliler aleyhine gelmiş ve mahkeme yeni bilirkişi raporu sunulması için dava 29 Nisan'a ertelenmişti.

2000 sonrası emekli olmuş kişiler lehine gelecek bilirkişi raporu, temmuz ayında gelecek zamlarla birlikte intibaktan da yararlanacak emeklilerin maaşlarında 50 ila 355 TL arasında artış olmasını sağlayabilir. 2000 öncesi emekliler intibaktan yararlandıkları için 2000 sonrası emeklilere oranla daha yüksek maaş alıyorlar. İntibakta karar 2000 sonrası emekliler lehine çıkarsa maaşlardaki fark giderilmiş olacak.

Davada emekli lehine karar çıkar ve intibak hayata geçerse, SGK'nın bu konuda ciddi mesai sarfetmesi gerekecek. Emeklilerin dosyaları açılacak ve yeniden hesaplamalar yapılacak. Diğer yandan intibak sonrası maaşındaki artışı düşük bulan emekliler SGK'ya dilekçe vererek maaşlarının yeniden hesaplanmasını talep edebilir.

(Kaynak: Dünya Gazetesi | 29.04.2015)

GÜNDEM