BASINDAN YAZILAR
SGK Babanızın Çiftliği Değil! / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

SGK Babanızın Çiftliği Değil! / Sadettin Orhan

 Her ne kadar mensupları devlet memuru olsa da Sosyal Güvenlik Kurumu klasik manada bir devlet kuruluşu değil. Adı üzerinde ‘sosyal’ yani toplumsal bir kurum. İşçi, işveren, memur ve bağımsız çalışanlardan toplanan primleri yönetmekle görevli. Normalde devlet, vergi toplar, bu vergiyi temellük eder ve dilediği gibi kullanır. Oysa SGK’nın, topladığı primler üzerinde tasarruf hakkı bile yoktur. Bu yüzden yönetiminde sosyal tarafların temsilcileri var ve genel devlet bütçesinden ayrı bir bütçeye sahip. Fakat ne hikmetse bir süredir SGK yönetimi, bırakın sosyal bir kurum olmayı adeta kendi şirketini yöneten patron edasında, milletin primleri üzerinde keyfi kararlar alıyor.

Seçim öncesi ucuz hareketler

Önce geçtiğimiz aylarda Bank Asya’nın prim tahsilat yetkisi kaldırıldı. Hiçbir objektif ve hukuki gerekçe olmadan alınan bu kararın elle tutulur yanı yok. Son olarak da geçtiğimiz günlerde emeklilere yazı yazılarak, maaşlarının bundan sonra Bank Asya yerine Ziraat Bankası’na yatacağı duyuruldu. Bir önceki kararda olduğu gibi bunda da hiçbir hukukilik yok. Genel seçimlere gidilirken, siyasi kariyer planı yapan birkaç işgüzar yöneticinin bir yerlere işaret fişeğinden ibaret. Bu arkadaşlara daha önce Twitter’da paylaştığımız bir cümleyi hatırlatalım: Konjonktüre ‘beni kullan’ mesajı veren arkadaşlar, tek kullanımlık nesneler pek temiz işlerde kullanılmaz.

Bir cümlemiz de SGK yönetim kurulunda işçiyi, emekliyi, esnafı, çiftçiyi ve işvereni temsil eden üyelere; siz orada temsil ettiğiniz kesimin tamamının menfaati için varsınız. Yapılan haksızlıkları tasvip ediyorsanız sözümüz yok fakat etmiyorsanız hiç değilse muhalefet şerhinizi kamuoyu ile paylaşmanız gerekir. Zira Basra harap olduktan sonra söyleyeceğiniz hiçbir şeyin anlamı olmayacak.

SSK daha avantajlı

Soru: Sadettin Bey, eşim 10.08.1971 doğumlu ve sigorta başlangıcı Ocak/1993'tür. Aradan geçen süreçte özel sağlık sorunları nedeniyle çalışmaya ara verdi. Şu an 898 gün SSK ve 245 gün Bağ-Kur olmak üzere toplam 1143 gün primi mevcuttur. Emekli olmak için prim yatırmak istemektedir. Eşim ne zaman emekli olabilir? Prim yatırmak için en uygun hangi yöntemi seçmemizi tavsiye edersiniz? Erhan E.

Cevap: Değerli okurum, eşiniz SSK’dan 3600 günü doldurarak 58 yaşında emekli olabilir. Bundan sonra isteğe bağlı sigorta primi ödeyerek 2340 günü tamamlayabilir ve sonra bir işyerinde SSK’lı (4/a) olarak 3600 günü doldurabilir. Böylece son 1260 günü SSK kapsamında ödenmiş olacağından, 58 yaşını doldurduğunda emekli olabilir. Dilerseniz yine son 1260 günü SSK’da ödenmek şartıyla 5600 günü doldurarak 49 yaşında yani 10.08.2020 tarihinde emekli olabilir.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 11.02.2015)

GÜNDEM