BASINDAN YAZILAR
AB fonlarını kullanan yok - MuhasebeTR

AB fonlarını kullanan yok

AB fonlarını kullanan yokTürk şirketleri Avrupa'da yeni buluşlar, yeni fikirler, teknoloji ve Ar-Ge çalışmalarını desteklemek amacıyla oluşturulan 7. Çerçeve Programı'na bu yılın ilk yarısında yeterli ilgi göstermedi.

KOBİ Danışmanları Derneği (KOBİDA) Başkanı Mehmet Önder, yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'nin (AB), 2007 ile 2013 yıllarını kapsayan 7. Çerçeve Programı'nda KOBİ'lere 50.5 milyar Euro bütçe ayırdığını, program kapsamında 2007 yılının ilk 6 ayında IT, iletişim, nano-teknoloji, enerji, Ar-Ge, çevre, güvenlik, uzay gibi konularda, bütçesi 3.5 milyar Euro'yu bulan çeşitli projeler açıldığını hatırlattı.

Önder, projelere yeterli ilgi göstermeyen Türk KOBİ'lerinin 2007 yılının ilk yarısında, yeni buluşlar, yeni fikirler ve Ar-Ge projelerini kapsayan 3.5 milyar Euro AB fonunu kaçırdığını söyledi.

7. Çerçeve Programı ile ilgili ilk çağrıların çoğunun kapandığını ve ikinci çağrıların da Temmuz ayında ilan edilmeye başladığını ifade eden Önder, "İlk yarıyı ne yazık ki kaçırdık. İkinci çağrıya da ilgi, yok denecek kadar az" dedi.

AB fonları sayesinde Avrupalı KOBİ'lerin, 5 yıl sonrasının teknolojisini çok uluslu bir alanda kısa sürede elde ederek, uygulama imkanına kavuşacağına işaret eden Önder, "Bu çalışmalara ülkemizdeki KOBİ'lerin de katılması ve yararlanması gerekir" diye konuştu.

AB fonları anlaşılamadı

Mehmet Önder, Türkiye'nin 2002 yılından itibaren katılım yaptığı çerçeve programlarından yeterince yararlanamadığına vurgu yaparak, şunları söyledi: "AB fonları henüz, ülkemizde yeterince anlaşılamadı. Halen, AB fonları finans aktaran bir fon olarak algılanıyor. Oysa AB; istihdam, çevre, sağlık, Ar-Ge, nano-teknoloji, eğitim gibi konularda hazırlanan iyi projelere fon aktarıyor. Mesela, çok gündemde olan turizm ve turistik alanlarda çevre ve deniz temizliği için yenilikçi fikirler geliştirilebilir. Böylece proje maliyetinin bir bölümü karşıladığı için, projenin devamı sürecine ciddi katkı sağlıyor. AB fonlarından sağlanacak katkı, Türk KOBİ'lerinin kalkınmasında doping etkisi yaratırken, ülkemizin geri kalmış bölgelerinin ekonomiye kazandırılması yönünde ekonomik kalkınma aracı olabilir."

6. Çerçeve'de 370 onay

2002 ile 2006 yıllarını kapsayan 6. Çerçeve Programı'na, Türkiye'den bin 217 projenin başvurduğunu, bunun 370'inin onaylanırken, 847 tane projenin istenilen şartlarda hazırlanmadığı ve zamanında teslim edilmediği gerekçesi ile geri çevrildiğini hatırlatan Önder, 6. Çerçeve Programı'nda yapılan proje başvurularının sadece yüzde 17'sinin KOBİ'lere ait olduğunun da altını çizdi.

Önder, "Oysa 6 Çerçeve Programı da, sağlık, IT, enerji, ulaşım, nano-teknoloji, havacılık, gıda, biyoloji, çevre, toplum bilimi, bilgi ve iletişim teknolojileri, KOBİ etkinlikleri, uluslararası işbirliği ve araştırma gibi konuları kapsıyordu ve ülkemizden daha fazla KOBİ'nin başvurması gerekiyordu" dedi.

(Kaynak: EkoHaber Gazetesi | 10.08.2007)

GÜNDEM