BASINDAN YAZILAR
İşçi 'Rapor Alıyor' Diye Tazminatsız Çıkartılabilir Mi? / Ali Şerbetçi - MuhasebeTR

İşçi 'Rapor Alıyor' Diye Tazminatsız Çıkartılabilir Mi? / Ali Şerbetçi

 İki yıldır çalışan bir işçimiz son günlerde sık sık hastaneye gidiyor ve çok fazla rapor alıyor. İşten çıkartmayı düşünüyoruz. Çok sık hastaneye gitmesini ve rapor almasını gerekçe gösterip, tazminatsız olarak işten çıkartabilir miyiz? T.K. 

İş Kanunu'na göre, çalışanınızın çok sık rapor alma nedeniyle iş sözleşmesini tazminatsız olarak sona erdirme hakkınız bulunmamakta.
Sadece 2 yıldır çalışan işçinin rapor süresi 12 haftadan, yani 84 günden fazla ise işten çıkarma hakkınız vardır. Ancak bu durumda kıdem tazminatını ödemeniz gerekmektedir. 

Memurum. Babamın, minibüs taşıyıcılar kooperatifine bağlı, hatlı bir minibüsü vardı ve bu hatta vergi mükellefi olarak minibüs işletiyordu. Babam vefat etti. Miras yoluyla bana devredilecek. Minibüse ait taşıyıcılar kooperatifine üye olmam mümkün mü? Bu minibüsün işletmesini ben devam ettirebilir miyim? C.Y. 

Öncelikle başınız sağ olsun. Devlet Memurları Kanunu'nda memurların Türk Ticaret Kanunu'na göre, tacir veya esnaf sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamayacağı, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamayacağı, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamayacağı düzenlenmiş bulunmaktadır. Gerek Devlet Memurlar Kanunu'nda, gerek 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu'nda memurların taşıyıcılar kooperatifine üye olmalarını engelleyecek bir yasak yok. Sizin babanıza ait minibüsün bulunduğu taşıyıcılar kooperatifine, bu kooperatifin yönetim ve denetiminde yer almamak kaydıyla bence üye olmanızda bir sakınca bulunmamakta. Ancak önemli bir noktayı belirtmek istiyorum. Memurların, minibüs hattının yer aldığı taşıyıcılar kooperatifinde yönetimde ve denetimde yer almamak kaydıyla hissesinin olmasında memuriyet açısından bir sıkıntı yok. Ancak bu minibüsü kendi nam ve hesabınıza ticari anlamda işletmeniz vergi mükellefi olmayı dolayısıyla esnaf olmanızı gerektirir ki bu da memuriyet açısından engel. 

Kendime ait işyerim ve limited şirket ortaklığımdan dolayı Bağ-Kur sigortalısıyım. Bağ-Kur'dan emekli olmama 6 yıl var. Ancak 3.5 yıl SSK primi ödersem, SSK'dan emekli olabiliyorum. Bu kayıtlarım sürerken, SSK primi ödeyebilir miyim? Bu primleri ortağı olduğum şirketten ödesem sayılır mı? E.A.

Bağ-Kur kapsamındaki kayıtlarınız devam ederken SSK'lı bir işte çalışabilirsiniz. Bu durumda SSK'lı çalışmalarınız geçerli olacak, Bağ-Kur sigortalılığınız durdurulacaktır. Ancak ikinci sorunuzdaki gerek kendinize ait işyerinizden, gerekse ortağı olduğunuz şirketten adınıza çalışan sigortalı primi (4/a) ödeyemezsiniz.
Bu durumda da adınıza yatacak olan SSK (4/a) primleri geçerli olmaz. Dolayısıyla eğer SSK'ya geçecekseniz başkasına ait işyerinde çalışmanız gerekmektedir. 

Ne Zaman Emekli Olurum?

01.09.1989 sigorta girişim. 21.12.1967 doğumluyum. 5260 günüm var. Askerden sonra sigortalı oldum. Askerliği ödersem ne zaman emekli olurum? Şeker, tansiyon, bronşit astım hastalığım var. Erken emekliliğe başvurabilir miyim? Ekrem KAZANCIOĞLU 


SSK girişinize göre 25 yıl, 51 yaş ve 5450 prim gün şartlarına tabisiniz. 16 aylık askerlik borçlanarak 25 yıl, 50 yaş ve 5375 prim gün şartlarına tabi olursunuz. 25 yıl şartınız tamamlanmış. Askerliği de borçlanınca prim gün sayısı da tamamlanıyor ancak 50 yaşınız 2017 yılında dolacağından emekli olabileceğiniz tarih 21.12.2017 olacaktır. Hastalığınızdan dolayı çalışma gücünüzün yüzde 60'tan fazlasını kaybettiğinizi raporlayabilecekseniz, maluliyet için müracaat edebilirsiniz. Ayrıca en az yüzde 40 vergi indirimi alabilirseniz yine erken emekli olabilirsiniz. 

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 17.02.2014)

GÜNDEM