BASINDAN YAZILAR
800 Bin Kişi Hemen Emekli / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

800 Bin Kişi Hemen Emekli / Sadettin Orhan

 Bildiğiniz gibi çalışma hayatı ve sosyal güvenlikle ilgili kapsamlı bir paket hazırlığı var. Pakette milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren düzenlemeler yer alıyor. Fakat iki konu var ki eğer yasalaşırsa yaklaşık 800 bin vatandaşa emeklilik yolu açılmış olacak. Birincisi doğum borçlanması, ikincisi Bağ-Kur hizmet tescili.

Borçlanma kapsamı genişliyor mu?

Şu an uygulanan doğum borçlanmasında sadece SSK'lı bayanlar, sigorta başlangıcından sonraki doğumlardan ikisini borçlanabiliyor. Böylece ikişer yıldan dört yıla kadar hizmet kazanabiliyorlar. Ancak yeni çıkacak pakette;

* Borçlanmada çocuk sayısının ikiden üçe çıkacağı,

* Sigorta başlangıcından önceki doğumların da borçlanılabileceği,

* SSK'lı bayanların yanında Bağ-Kur'lulara da borçlanma hakkının verileceği

ifade ediliyor. Eğer bu çalışma gerçekleşirse SSK ve Bağ-Kur kapsamında yaklaşık 500 bin bayanın borçlanma yaparak emekliliğe hak kazanması bekleniyor.

Bağ-Kur'da geriye dönük tescil

Yeni pakette bir diğer çalışma da Bağ-Kur'luları ilgilendiriyor. Mevcut uygulamada, bir esnaf veya şirket ortağının geçmiş yıllarda vergi veya oda kaydı olsa bile, Bağ-Kur'a kayıt yaptırmadıysa sigortası 4 Ekim 2000 tarihinden bugüne kadar geçerli sayılıyor. Bu durum vatandaşla SGK'yı sık sık karşı karşıya getiriyor. Örneğin 1990 yılında esnaf olarak faaliyete başlayan kişi, Bağ-Kur kaydı yaptırmadığı için sigortası 2000'den sonra başlatılıyor. Dolayısıyla 1990 ile 2000 arasındaki hizmetleri emeklilikte dikkate alınmıyor. Bu uygulama yüz binlerce Bağ-Kur'lu için daha geç emeklilik anlamına geliyor.
Hazırlığı devam eden pakette, bu kapsamdaki Bağ-Kur'lulara da borçlanma hakkı verileceği kamuoyuna yansıyan bilgiler arasında. Buna göre 1982 ila 2000 yılları arasında vergi kaydı olan Bağ-Kur'lular, bu süreleri borçlanarak emekliliğe saydırabilecekler. Böyle bir hakkın tanınması halinde yaklaşık 300 bin kişinin borçlanma yapabileceği tahmin ediliyor. Bu arada kamuoyuna yansıyan bu bilgilerle ilgili olarak yetkili makamlardan henüz bir yalanlama veya doğrulama yapılmadığını da hatırlatmış olalım.

Çeyiz parası aylık alana ödenir

Soru: Sadettin Bey, eşim babasından yetim aylığı alırken çalışmaya başladığı için aylığı kesilmiş. 2005 yılı Haziran ayında işten ayrıldı ve ağustos ayında evlendik. Evlenirken normalde eşime Emekli Sandığı tarafından çeyiz parası verilmesi gerekiyormuş ama biz almadık. Geçen ay bunun için SGK'ya başvurduğumuzda, yetim aylığı kesildiği için çeyiz parası ödenmez denildi. Oysa 2005/Haziran'da yetim aylığının bağlanması gerekmez miydi? Bağlansaydı ağustos ayında evlenirken çeyiz parası alabilecekti. Bu konuda ne yapabiliriz? Aykut A.

Cevap: Değerli okurum, eşiniz 2005/Haziran'da işten ayrıldıktan sonra tekrar talepte bulunsaydı kendisine aylık bağlanırdı. Böylece birkaç ay sonra evlendiğinde 12 aylık tutarında çeyiz yardımını da alabilirdi. Fakat eşiniz aylık talebinde bulunmadığı gibi takip eden 5 yıl içinde de müracaatta bulunmamış. Dolayısıyla şu an için böyle bir talepte bulunma hakkı yok. Dava yoluna giderseniz sonuç ne olur bilemem ama emekli, dul ve yetim aylıkları talebe bağlı haklar olduğundan, kazanma ihtimalini düşük görüyorum.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 11.01.2014)

GÜNDEM