BASINDAN YAZILAR
Katılım Bankaları İçin BDDK Strateji Belgesi Hazırlayacak - MuhasebeTR

Katılım Bankaları İçin BDDK Strateji Belgesi Hazırlayacak

 Katılım bankaları için ‘strateji belgesi’ hazırlanacak. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği’nin (TKBB) ortaklaşa düzenlediği “Katılım Bankacılığı ve Faizsiz Finans Çalıştayı”, Kızılcahamam’da yapıldı. Çalıştay sonucunda 10 çalışma grubunun önerileri doğrultusunda BDDK önümüzdeki günlerde bir strateji belgesi yayınlayacak.

2013 katılım bankacılığının yıldızının parladığı bir yıl oldu. Uzun yıllardan beri sadece 4 katılım bankasının faaliyet gösterdiği ve toplam bankacılık sektöründen aldıkları pay yüzde 4-5’lerle ifade edilen sektörde, bu yıl kamunun da katılım bankası kurma çalışmaları faizsiz bankacılık kanadını hareketlendirdi. Katılım bankacılığı sektörünün geleceğine yönelik beyin fırtınasının yapıldığı Çalıştay’ın açılış konuşmalarını BDDK Başkanı Mukim Öztekin, SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Uyan yaptı. Yurtiçi ve yurtdışından gelen akademisyenlerin de katıldığı toplantıya 100’den fazla delege katıldı. BDDK Başkanı Mukim Öztekin, çalıştayda “Dünyanın en hızlı büyüyen 25 piyasasının 10’u Müslüman ülke. Biz de bunların dikkatini ülkemize çekmek durumundayız. Faizsiz finansın yükselen yıldızı olmayı hedeflemeliyiz” dedi.

Strateji, koordinasyon, sigortacılık, ürün, kaynak oluşturma, imaj ve eğitim gibi yaklaşık 10 çalışma grubunun ortaya koyduğu ham öneriler önümüzdeki günlerde karar haline getirilecek ve önümüzdeki günlerde BDDK bu konuya bir yol haritası niteliğinde ‘strateji belgesi’ hazırlayacak.

Üst danışma kurulu oluşturulacak

Çalıştayda öne çıkan ve tartışılan en önemli konu ise üst danışma kurulu oluşturulması. Mevcut katılım bankalarının bünyesinde bulunan danışma kurullarının yanısıra, sektöre tavsiyelerde bulunacak veya denetleme yapacak bir üst danışma kurulunun oluşturulması çalıştayda en çok konuşulan konulardan biri oldu. Çalıştayda bu üst kurulun denetim yapmasına sıcak bakıldığı, fakat çıkarılacak ürünler konusunda fetva vermemesi gerektiği konuşuldu. Oluşturulacak bu kurulun Katılım Bankaları Birliği bünyesinde mi olup olmayacağına BDDK karar verecek.

Çalıştayda eğitim konusu da tartışıldı. Bankaların çalışanlarının üniversitelerle işbirliği halinde ingilizce eğitim almaları ve ilahiyet fakültelerinde finans ve iktisat derslerinin konulması, idari bilimler fakültesinde seçmeli ilahiyat derslerinin düşünülmesi gerektiği konuları çalıştayda gündeme geldiği belirtildi. Ayrıca, çalıştayda katılım bankalarının en önemli sorunlarından biri olan likidite konusunda gündeme geldi.

(Kaynak: Dünya Gazetesi | 23.12.2013)

GÜNDEM