BASINDAN YAZILAR
Çile Bitiyor - MuhasebeTR

Çile Bitiyor

 Üçlü Danışma Kurulu'nda taşeron işçilerin sorunları masaya geldi. Bakanlık, tasarı hazırlayıp, sosyal taraflarla paylaşacak

Çile bitiyor
Hükümet ile sendikalar arasındaki son Üçlü Danışma Kurulu Toplantısı'nda, kıdem tazminatı fonu konusunda orta nokta bulunamadı. İşçi ve işveren tarafları el sıkışamayınca, 11 milyon çalışanı ilgilendiren kıdem tazminatının fona devredilme fikri de askıya alındı. Ancak toplantının asıl gündemini, taşeron işçilerinin sorunları oluşturdu.

GÖRÜŞLERİNİ AÇIKLADILAR
Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, Çalışma ve Sosyal Bakanı Faruk Çelik'in tarafların alt işverenlikle ilgili görüşlerini aldığını, Bakanlık'ın bu konuda bir çalışma yapıp taraflara göndereceğini söyledi. Alt işverenlikle ilgili sorunların çözülmesini istediklerini vurgulayan Arslan, "İş Yasası'nın 2. Maddesi'nin 8. ve 9. fıkraları ortadan kaldırılmalı. Sonuçlanan muvazaa davalarının gereği ilgili kurumlarca yapılmalı. 94 sayılı İLO Sözleşmesi'ne uygulanmalı" dedi. Türkİş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak da, taşeron işçilerinin yıllık izinlerini kullanması, kıdem tazminatını hak etmesi ve güvenceli çalışma koşullarına kavuşmasının önemli olduğunu kaydetti. DİSK Başkanı Kani Beko ise taşeron işçiliği sisteminin yasaklanması gerektiğini ifade etti.

(Kaynak: Haber 365 | 21.12.2013)

GÜNDEM