BASINDAN YAZILAR
Staj Süresi Emekliliğe Katkı Yapmaz, Doğum Borçlanmasını Etkiler / Okan Güray Bülbül - MuhasebeTR

Staj Süresi Emekliliğe Katkı Yapmaz, Doğum Borçlanmasını Etkiler / Okan Güray Bülbül

 Gençleri iş hayatıyla tanıştıran staj, emeklilikte başlangıç tarihi olarak alınmıyor. Staj girişi sadece doğum borçlanmasında dikkate alınıyor. 

 

İLK kez sigortalı olunan tarih emeklilikte tabi olunan şartları belirlemesi açısından çok önemli. Sigortalılığın başlaması bakımından bir günün bile önemi var. 1 Ekim 2008 tarihinden önce sigorta girişi olan kişilerle bu tarihten sonra sigorta girişi olan kişilerin emekli olabilmek için sağlamaları gereken şartlar çok farklı.

SADECE İŞ KAZASI PRİMİNİ ÖDÜYOR

Staj ise, işgücü piyasasına ilk kez girecek gençler için ayrı bir önem taşıyor. Çalışma hayatıyla tanışma konusunda staj süresi çok faydalı. Ancak bu çok önemli staj süresi boyunca stajyerler adına yalnızca iş kazası ve meslek hastalığıyla genel sağlık sigortası primi ödeniyor. Stajyerlerin sigortaları öğrenim gördükleri kurumlar tarafından yapılıyor. Malullük, yaşlılık ve ölüm sigorta kollarına prim yatırılmadığı için stajyerlerin staj süresi başlangıcı emekliliklerinde dikkate alınmıyor. Bunun yanında ölüm sigortasından yararlanmak için gerekli prim ödeme gün sayısı hesabında da staj süresi dikkate alınmıyor. Yani staj girişi emeklilik için sigorta girişi olarak değerlendirilmiyor. Ancak staj girişi kadın sigortalılara çok önemli 
bir imkân sağlıyor.  

KADINLARA 4 YIL ERKEN EMEKLİLİK

DOĞUM borçlanması stajla sigortalılık öncesi de yapılabildiği için, emeklilik süresi de öne çekilecektir. Sigortalılık öncesi doğum borçlanması yapma hakkı tanıyan staj girişi bu sayede sigortalı kadınlara çok önemli bir imkân sağlamış oluyor. 
Örneğin 2008 yılında staj girişi olan, 2010 ve 2012 yıllarında iki doğum yapan sigortalı bir kadın, her iki doğumunu da borçlanarak, böylece 4  yıl daha erken emekli olma fırsatını yakalıyor.

2 SORU 2 CEVAP

30 gün içinde başvurun 

SORU: Geçen ay işten çıkartıldım. İşsizlik sigortası alabilir miyim? (Osman Tanrıkulu)
CEVAP: İşsizlik sigortası için kendi iradeniz dışında işsiz kalmış olmanız gerek. Bunun yanında; hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek çalışmak gerekiyor. İşsiz kaldığınız tarihten itibaren 30 gün içinde başvurmalısınız. 

İlk işe giriş tarihi önemli 

SORU: 1999 yılında staj girişim var. Ancak staj girişim emeklilikte dikkate alınmıyormuş. Bu doğru mu? 
(Ekber Şimşek)

CEVAP: Maalesef doğru. Staj süresi emeklilik hesabında dikkate alınmıyor. Sizin için sigortalılık girişiniz ilk kez işe girdiğiniz tarih olarak dikkate alınacak.

(Kaynak: Akşam Gazetesi | 05.12.2013)

GÜNDEM