BASINDAN YAZILAR
İhracatçıya Göre Yatırım ve İstihdam Artacak - MuhasebeTR

İhracatçıya Göre Yatırım ve İstihdam Artacak

 İhracatçı Eğilim Araştırması sonuçlarını açıklayan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, yılın son çeyreği için iş dünyasının olumlu gelişmeler beklediğini söyledi. Araştırmaya göre ihracatçı firmalar, 4. çeyrekte ortalama yüzde 1 istihdam artışı öngörüyor. Bu da yaklaşık 100 bin ek istihdam anlamına geliyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından gerçekleştirilen İhracatçı Eğilim Araştırması’nın 2013 yılı 3. çeyrek sonuçları ve ihracatçıların yılın son üç ayına ilişkin beklentileri açıklandı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, yılın önceki dönemlerine oranla 4. çeyreğe yönelik beklentilerin belirgin bir şekilde olumlu yönde olduğunu söyledi. Dünya, Avrupa ve Türkiye ekonomisinde olumlu gelişmeler beklendiğini vurgulayan Büyükekşi, bu havanın ek istihdam oluşturma ve yatırımları genişletme iştahını artırdığını kaydetti.

    Büyükekşi, ihracatçı firmaların 4. çeyrekte ortalama yüzde 1 istihdam artışı öngördüklerini, bunun da 4. çeyrekte tahmini olarak 100 bin ek istihdam anlamına geldiğini açıkladı. İhracatçı eğilim anketine göre, 3. çeyrekte ihracatçı firmaların diğer dönemlere kıyasla üzerinde durdukları en önemli gerçekleşme, girdi maliyetlerindeki artış. İhracatçı firmaların yüzde 42,9’u üretimlerinin, yüzde 48,4’ü ise ihracatlarının geçen yılın aynı dönemine göre arttığını belirtti. Yılın 4. çeyreğinde de bu temponun korunması öngörülüyor. 3. çeyrekte sektörde ortalama çalışan sayısı firma başına 7 personel artışı ile 159 olarak hesaplandı. İhracatçı firmalar 4. çeyrekte ortalama yüzde 1 istihdam artışı öngörüyor. Bu da ihracatçı firmaların yılın son üç ayında tahmini olarak 100 bin ek istihdam oluşturacağını gösteriyor. 3. çeyrekte ihracatçı firmaların yüzde 50’den fazlası yurtiçinde yeni yatırım yaptıklarını belirtiyor. Bu dönemde firmalar piyasa beklentilerini bir miktar revize etti. Yıl sonu dolar kur tahmini 2,02 liraya, Euro kur tahmini ise 2,70 liraya yükseldi. Enflasyon tahmini, son gelişmeler ışığında yüzde 7,91’e yükseldi. 3. çeyrek büyüme beklentisi yüzde 3,4 olarak göze çarptı. İhracatçılar, TİM’in son dönemlerde vurguladığı değerlere paralel şekilde, dolar kurunda ideal seviyeyi 1,95, Euro’da ise 2,57 olarak görüyor. Yılın son üç ayında, önceki çeyrekle karşılaştırıldığında yıl sonu ekonomik gidişatın daha olumlu olacağını öngören ihracatçıların oranı gerek Türkiye gerek Avrupa gerekse dünya ekonomisi için ortalama yüzde 10 artış kaydetti. Büyükekşi, “Bu neticeler, yıl sonu itibarıyla ihracatçıların daha pozitif bir ekonomik tablo beklentisinde olduğunu gözler önüne seriyor.” dedi.

Ankette, ihracatçılardan önemli problemlerini dile getirmeleri de istendi. İhracatçıların önemli gördükleri problemler şöyle: Enerji maliyetleri (yüzde 60,9), döviz kurları (yüzde 47,6), hammadde ve aramalı fiyatları (yüzde 41,6), finansman maliyetleri (yüzde 41,6) ve istihdam maliyetleri (yüzde 41,2). Çalışmada ayrıca, geçen dönemde açıklanan demokrasi paketinin ülke ekonomisine etkisi de soruldu. Paketin olumlu katkılar yapacağına inanan ihracatçıların oranı yüzde 47, olumsuz diyenlerin oranı ise yalnızca yüzde 8 çıktı.

 

(Kaynak: Zaman Gazetesi | 25.11.2013)

GÜNDEM