BASINDAN YAZILAR
Promosyonda Son Perde - MuhasebeTR

Promosyonda Son Perde

 Emeklilere banka promosyonu verilmesi için yapılan çalışmalarda sona yaklaşıldı. Bankalarla yeni görüşme bekleniyor...

Promosyonda son perde

10 milyonu aşkın emekli, promosyon müjdesi bekliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu yetkililerinin emeklilere banka promosyonu ödenmesi için yürüttüğü çalışmalarda sona yaklaşıldı. Şu an gelinen noktada kamu bankaları yıllık 80 liralık promosyon ödemeyi teklif ederken; emekliler bu tutarın artırılmasını istiyor. Bakanlık yetkililerinin önümüzdeki günlerde yeniden kamu bankalarıyla masaya oturması bekleniyor. Varılan sonuç Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak. Promosyonda son sözü Başbakan Erdoğan söyleyecek. Emeklilere ödenecek banka promosyonunda yılbaşına kadar çözümün olacağı tahmin ediliyor. Emeklilerin maaşlarının ödenmesi ile ilgili dağılımda kamu bankaları yaklaşık yüzde 80'lik paya sahip bulunuyor. PTT ile birlikte bu oran yüzde 90'ı buluyor. Özellerin payı ise yüzde 10 civarında. Bu nedenle Çalışma Bakanlığı, görüşmeleri kamu bankaları ile yapıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu, 10 milyon 459 bin emekli için bankalar aracılığıyla yılda yaklaşık 120 milyar lira maaş ödüyor.

İNTİBAK İSTİYORUZ
* Emekliyim. 680 lira civarında maaş alıyorum. Promosyon görüşmeleri bizi heyecanlandırdı. Ancak henüz beklediğimiz sonuç çıkmadı. Müjdeli haberin yakında gelmesini istiyoruz. Yılbaşında bize promosyon ödemeleri yapılsın. 1986'da emekli oldum. 25 yıl, 3 ay hizmetim var. Memur emeklisiyim. İntibak zammı yapılsın.

* Havalar soğudu. Şimdi karşımıza ısınma masrafı çıkacak. Kışlık alışverişlerimizi de yapamadık. Emeklilere her yıl kış öncesi bir maaş ikramiye verilsin.

* Emeklilik için yaşı bekliyorum. 2 yılım kaldı. Bizler için bir çalışma yapıldığını duymuştuk. Ancak şimdilerde hiç ses yok. Yaşı bekleyenler için bir düzenleme geliyor mu?

* Milli Eğitim Bakanlığı'ndan emekli olmuş lise mezunu vatandaşlarız. Bizler 3'ün 8'inden emekli olduğumuz için maaşlarımız çok düşük kaldı. Ek gösterge ile maaşlarımızın düzelmesini bekliyoruz.

* Engelli olarak emekli oldum. Ama bana bağlanan maaş 480 lira. SGK'da 'kanun böyle' diye bizi başlarından savıyorlar.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 15.11.2013)

GÜNDEM