BASINDAN YAZILAR
Kimse Emekliliğe Müracaat Etmesin - MuhasebeTR

Kimse Emekliliğe Müracaat Etmesin

 Türk-İş Genel Başkanı Atalay, kıdem tazminatıyla ilgili açıklamada bulundu

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay , kıdem tazminatı yla ilgili bir sıkıntı olmadığını söyledi.
Atalay, Başbakan Erdoğan'ın sendikalar razı gelmeden böyle olumsuz bir şeye onay vermeyeceğini ifade etti.
Böyle olumsuz bir durumun altına asla imza atmayacaklarını belirten Atalay, buna şiddetle karşı çıkacaklarını belirtti.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, kıdem tazminatıyla ilgili bir sıkıntı olmadığını belirterek, "Kimse huzurunu bozup emekliliğe falan müracaat etmesin. Biz bununla ilgili geriye gidecek hiçbir şeyin içinde olmayız. Bunun altına ne imza atarız, ne o toplantıya katılırız, buna da şiddetle karşı çıkarız" dedi.

Atalay, kıdem tazminatının özellikle son 5 senedir, senede bir kere kamuoyunun önüne sunulduğunu ve sunanların da sahibinin olmadığını söyledi.

Geçen hafta Çalışma Meclisi Toplantısı'nın yapıldığını ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'nın "Taraflar anlaşmadan, bu konuyu benim önüme getirmeyin" ifadesini kullandığını hatırlatan Atalay, "Sayın Başbakan, bu ifadeyi bundan evvel 6 Mart'ta Dünya Kadınlar Günü'nde ifade etti. Ondan evvel benim bulunduğum üç, dört toplantıda dile getirdi. Taraflar razı gelmeden, sendikalar razı gelmeden bununla ilgili olumsuz bir şey olmayacağını söyledi. Bunu ifade eden de Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı. Biz onun sözüne, söylediklerine inanmak mecburiyetindeyiz ve şu anda da inanmaya devam ediyoruz" diye konuştu.

"TASLAĞIN SON ŞEKLİ BİZİM ELİMİZDE YOK"

Atalay, kıdem tazminatıyla ilgili mevcut durumu geriye götürecek hiçbir şeyin içinde olmayacaklarını, Genel Kurul dahil her ortamda dile getirdiklerini vurguladı.

"Taslağın son şekli bizim elimizde de yok" diyen Atalay, şunları söyledi:

"Geçen perşembe yapılan toplantıdan sonra ertesi gün komisyonlar toplandı. Şu anda kamuoyunda, televizyonlarda, gazetelerde yer aldığı şeklinde bir belge ve bilgi, bizim elimizde yok. Biz Türk-İş olarak buna karşıyız. Türkiye İşveren Sendikaları buna karşı. Devrimci İşveren Sendikaları buna karşı. Bu hak gasbına sebep olacak, bir nokta geriye gidecek bu işin içinde yokuz. Dün de söyledik, bugün de söylüyoruz. Bugün duyuyoruz diyorlar ki, '20 güne düşecek.' Televizyondaki yorumcuların biri müspet konuşuyor, biri menfi konuşuyor."

"KİMSE EMEKLİLİĞE MÜRACAAT ETMESİN"

Atalay, çalışanları bu konuyla ilgili huzursuz etmenin hiçbir anlamı olmadığını belirterek, iş yerlerinde insanların bu sözler nedeniyle rahatsız olduklarını savundu.

Emekli olmak için talepte bulunanların olduğuna dikkati çeken Atalay, "Özellikle Türk-İş sendikalarının üyelerine sesleniyorum. Bununla ilgili sıkıntı yok, problem yok ve bununla ilgili bir geriye gidiş görmüyoruz. Kimse huzurunu bozup emekliliğe falan müracat etmesinler. Onun ötesinde iş yerlerinde verimi düşürecek açıklama bunlar. Biz bununla ilgili geriye gidecek hiçbir şeyin içinde olmayız. Bunun altına ne imza atarız, ne o toplantıya katılırız, buna da şiddetle karşı çıkarız" değerlendirmesinde bulundu.

(Kaynak: Samanyolu Haber | 04.10.2013)

GÜNDEM