BASINDAN YAZILAR
Bağ-Kur'luya cenaze yardımı SSK ile eşitlendi: Ödenek 234 YTL'ye çıktı - MuhasebeTR

Bağ-Kur'luya cenaze yardımı SSK ile eşitlendi: Ödenek 234 YTL'ye çıktı

Anayasa Mahkemesi'nin Sosyal Güvenlik Reformu'nu 2008'e ertelenmesinin ardından, reformla getirilecek kimi düzenlemeler, ara formüllerle yürürlüğe sokuluyor.
Sosyal Güvenlik Kurumu 2008'e ertelenen reformda yer alan düzenlemeleri ara formüllerle hayata geçiriyor.

Bağ-Kur'luların hastane giderlerini devletin ödemesini sağlayan düzenlemeden sonra, Bağ-Kur'lularla SSK'lıların cenaze yardımı ödenekleri de eşitlendi. Bağ-Kur'da 185 yeni lira olan cenaze yardımı 234 yeni liraya çıkarıldı. Böylece esnafa cenaze yardımı 50 yeni lira artırılmış oldu. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yönetiminin aldığı kararla hayata geçirilen proje, nisan ayından itibaren uygulanacak. Konuyla ilgili genelge ise imzaların tamamlamasının ardından önümüzdeki günlerde yayınlanacak. Ertelenen Sosyal Güvenlik Reformu, cenaze yardımlarındaki farklı uygulamaların sona erdirilmesini öngörüyor.

Bağ-Kur'lunun da SSK'lı kadar cenaze yardımı almasını öngören yeni düzenlemeye ilişkin Zaman'a bilgi veren Bağ-Kur Tahsisler Dairesi Başkanı Ramiz Çakmak, bulunan bu ara formülle Sosyal Güvenlik Reformu'nun cenaze yardımlarının eşitlenmesini öngören maddesini hayata geçirdiklerini ifade etti. Sosyal Güvenlik Reformu hayata geçtiğinde bütün bu sorunların ortadan kalkacağını anlatan Çakmak, "Bilindiği gibi 5510 sayılı kanunun bazı maddelerini Anayasa Mahkemesi iptal etti. Böyle olunca üç kurumun da esas kanunları ortada. Bağ-Kur 1479 sayılı kanuna göre, SSK 506 sayılı kanuna göre, Emekli Sandığı ise 5034 sayılı kanuna göre aylıkları bağlayıp ödemeleri yapıyor. Biz Bağ-Kur olarak 1479 sayılı kanunun 47. maddesindeki yetkiyi kullanarak SSK'daki cenaze yardımını kendimize geçirdik. SSK'daki kadar artırdık." dedi. Reform yürürlüğe girseydi SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur'luların yakınlarının aldığı cenaze yardımı eşitlenecekti. Cenaze yardımı, halen SSK'lı için 234 yeni lira, Bağ-Kur'lu için 185 yeni lira ve Emekli Sandığı için 892 yeni lira olarak uygulanıyor. Cenaze yardımında bile ayrımcılık esasına dayalı bu uygulamayı ortadan kaldıracak Sosyal Güvenlik Reformu, herkes için asgari ücretin üç katı tutarındaki bin 687 yeni lira cenaze yardımı öngörüyor.

Konuyla ilgili ilk adım, geçtiğimiz günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Bağ-Kur'luların tedavi giderleriyle ilgili olarak atılmıştı. Mayısta yürürlüğe girecek yeni uygulama ile Bağ-Kur'luların tedavi masrafları da SSK ve Emekli Sandığı'nda olduğu gibi devlet tarafından peşin karşılanacak. Mevcut uygulamada ise Bağ-Kur'lular hastaneye gidip tedavilerini yaptırırken sağlık harcamalarını kendileri ödüyor. Daha sonra hastaneden aldıkları fatura ile Bağ-Kur'a başvurup ödedikleri tedavi parasını geri alabiliyor. Ancak bu uygulama çok sayıda mağduriyete yol açıyor. Hastaneye gittiğinde cebinde parası olmadığı için ödeme yapamayan Bağ-Kur'lulara tedavi hizmeti verilmiyor. Mayıstan sonra ise SSK'lılarda olduğu gibi Bağ-Kur'lularda da hastanenin muhatabı kurum olacak. Hastaneye giden Bağ-Kur'ludan para istenmeyecek. Hasta tedavisini olacak. Ödeme, Bağ-Kur tarafından hastaneye yapılacak. Sosyal güvenlikte norm ve standart birliği getirmeyi amaçlayan reformun ertelenmesi, toplumun çeşitli kesimlerini derinden üzdü. Çünkü reform, 18 yaşın altındaki herkese sağlık güvencesinden bütün sigortalılar için emzirme yardımına, Bağ-Kur'luların kız çocuklarına çeyiz yardımından işsizlerin emeklilik priminin devlet tarafından ödenmesine kadar birçok yenilik getiriyordu.

(Kaynak: Zaman Gazetesi | 18.04.2007)

GÜNDEM