BASINDAN YAZILAR
Öğretmen Adayları Dikkat! / Ali Şerbetçi - MuhasebeTR

Öğretmen Adayları Dikkat! / Ali Şerbetçi

 Eğitim fakültesi 3'üncü sınıf öğrencisi iken Kamu Personel Seçme Sınavı'na girdim. Bu sınavdan almış olduğum puanla öğretmenliğe atanabilir miyim? F.K. 
Milli Eğitim Bakanlığı'nca öğretmen adaylarının başvurularında lisans düzeyinde mezun ya da son sınıfta mezun olabilecek durumda olanlardan öğretmenlik için Kamu Personel Seçme Sınavı'na girenlerin almış oldukları puanlar dikkate alınmaktadır. 3'üncü sınıf öğrencisi iken girilen sınav sonuçları öğretmen atamalarında dikkate alınmamaktadır. 

Ankara'da çırak olarak çalışıyorum. İşveren 'Sen bu işi beceremiyorsun' diyerek işten çıkarttı. Kıdem tazminatı da vermiyor. Çıraklar kıdem tazminatı alamıyor mu? H.Y./ANKARA 
Kıdem tazminatına hak kazabilmek için 4857 sayılı İş Kanunu'na göre işçi olarak çalışma şartı vardır. Çıraklar İş Kanunu'na tabi değildir. Çıraklar mesleki eğitim kanununa tabi olduklarından, kıdem tazminatı hakları yoktur. 

Büyük bir firmada çalışmaktayım. Müşterilerle konuşurken telefonumun bilgi işlem bölümü tarafından dinlendiğini öğrendim. Acaba işten ayrılsam kıdem tazminatı alabilir miyim? O. D. 
İşveren yaptığınız işle ilgili görüşmeleri kayıt altına alabilir ancak özel görüşmelerinizi alamaz. Yaptığınız işle ilgili görüşmeleri kayıt altına almış ise, yaptığınız konuşmada şirket kurallarına ve iş yasasına aykırı durumlar varsa, bu konuda ihtar verebilir. Bunu gerekçe göstererek işten ayrılmanız halinde tazminat alamazsınız. 

Evimde yaşlı hasta anneme baktıracağım. Yabancı uyruklu hasta bakıcısı veya hizmetçi çalıştırmak İş Kanunu'na göre suç teşkil eder mi? D.G./İSTANBUL 
Yabancıların Türkiye'deki çalışmalarının izne bağlanması ve bu yabancılara verilecek çalışma izinleri ile ilgili esaslar İş Kanunu ile değil, 4817 sayılı Kanun ile belirlenmiştir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan çalışma izni almadan yabancı uyruklu çalıştırmak suçtur. Çocuk/hasta/yaşlı bakıcısı adı altında ev hizmetlerinde çalışma izni olmadan yabancı çalıştıranlara idari para cezası uygulanır.

* * *
NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
11.03.1972 doğumluyum. 18.07.1989 girişliyim. Ne zaman emekli olurum? 5...460261 Nolu SMS 
SSK girişinize göre 25 yıl, 51 yaş, 5450 prim gün şartlarına tabisiniz. 5450 prim gün şartınızı tamamlayarak 11.03.2023 tarihinde emekli olabilirsiniz. . 

* 02.02.1962 doğumluyum. 01.04.1997 tarımdan Bağ-Kurlu'yum. Ne kadar prim ile ne zaman emekli olabilirim? 5...903175 Nolu SMS 
Bağ-Kur girişinize göre SSK'dan 25 yıl, 56 yaş ve 5825 prim gün şartlarına tabisiniz. Askerlik borçlanarak 25 yıl, 55 yaş ve 5750 prim gün şartlarına tabi olabilirsiniz. Askerlik hariç prim gün sayınızın tamamlanması için 1210 gün daha prim ödemeniz gerekmektedir. SSK emeklilik şartlarına tabi olabilmek için 660 gün daha SSK primi ödeyebilirsiniz. Emekli olacağınız tarih 01.10.2020'dir.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 26.12.2012)

GÜNDEM