BASINDAN YAZILAR
Bütün Teknik Elemanlar Uzman Olabilir / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

Bütün Teknik Elemanlar Uzman Olabilir / Sadettin Orhan

 Soru: İyi günler Sadettin Bey, iş güvenliği uzmanlığı ile ilgili bir sorum var.

Yasa kapsamında mühendis, mimar ve teknik elemanların uzman olarak çalışabileceğini belirttiniz. Ben fizik bölümü mezunuyum ve Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde polis memuru olarak çalışmaktayım. Yeni yürürlüğe girecek yasa kapsamında eğitim alıp (C) sınıfı uzman olmam halinde ben de 1200 liralık ödemeden faydalanabilir miyim? Teknik hizmetler sınıfında değil de emniyet hizmetleri sınıfında bulunmam ek ödemeye engel olur mu? Onur İ.

Cevap: Onur Bey, iş güvenliği personeline 1200 liraya kadar ek ödeme verilmesine dair düzenleme Devlet Memurları Kanunu'nda değil, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nda yer alıyor. İSG Kanunu'nda ise iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirileceklerin illa teknik hizmetler sınıfından olması şartı aranmıyor. DMK'ya göre hangi sınıfta bulunursa bulunsun, mühendis, mimar ve teknik elemanların iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilmesi mümkündür. Teknik öğretmenler ile üniversitelerin fen veya fen-edebiyat fakültelerinin fizik, kimya bölümleri veya iş sağlığı ve güvenliği programı mezunları teknik eleman sayılmaktadır.

Kıdem yazısı alabilirsiniz

Soru: Sadettin Bey, ben 26.04.1974 doğumlu ve 1991 SSK girişliyim. 2002 yılından beri aynı işverene bağlı olarak çalışmaya devam ediyorum. Ancak işyerindeki sıkıntılardan dolayı ayrılmak istiyorum. Şu an 4000 gün hizmetim var. Kendi isteğimle ayrılır isem kıdem tazminatı alabilir miyim? 3600 gün ve 15 yıl şartı ile tazminat alabileceğimden söz ediliyor. SGK'ya uğradım böyle bir şeyden haberdar olmadıklarını söylüyorlar. Bana bir yol gösterebilir misiniz? Yağmur A.

Cevap: Değerli okurum, 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 günü dolduran çalışanlar, SGK müdürlüğünden "kıdem tazminatı alabilir" yazısını alıp işverene verdikleri takdirde, kendi istekleriyle de ayrılsalar tazminatlarını alabilirler. Siz de sigortalılık süresi ve prim günü şartlarını taşıdığınız için bu yazıyı alabilirsiniz. SGK müdürlüğüne sözlü müracaat yerine yazılı olarak talepte bulunursanız yazıyı alırsınız.

Annenize ölüm aylığı bağlanabilir

Soru: Sadettin Bey, sigortalı (4/a) olarak çalışan kardeşimi 1,5 ay önce kaybettik. Geride 6 yaşında bir kız çocuğu ile 18 yaşını doldurmuş üniversiteye bu sene başlayacak bir erkek çocuk ve eşi kaldı. Eşi ve çocuklar için ölüm aylığı başvurusu yaptık ve sonucu bekliyoruz. Bunun yanında babam Emekli Sandığı emeklisi, annem ise ev hanımı ve herhangi bir geliri yok. Acaba 73 yaşındaki anneme de ölüm aylığı bağlanması söz konusu olabilir mi? Hüseyin Y.

Cevap: Hüseyin Bey, öncelikle size ve ailenize başsağlığı diliyorum. Annenize aylık bağlanabilmesi için her türlü kazanç ve irattan elde ettiği gelirinin asgari ücretin net tutarından (673,3 TL) az olması gerekir. Anneniz için de SGK müdürlüğüne aylık talebinde bulunun. Gerekli inceleme ve araştırma yapıldıktan sonra annenizin geliri 673,3 liradan az çıkarsa, ölüm aylığı bağlanacaktır.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 08.09.2012)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM