BASINDAN YAZILAR
Ramazan'da İsteyene Yıllık İzin Var Mı? / Arif Temir - MuhasebeTR

Ramazan'da İsteyene Yıllık İzin Var Mı? / Arif Temir

 YILLIK izin yazı dizisinden sonra çok sayıda okuyucum nasıl yıllık izin kullanacaklarını soruyorlar. Bu yazımda yıllık izinle ilgili en çoksorulansoruları cevaplamaya çalışacağım.  Okuyucularımdan N.Eken ramazan ayında izin kullanma talebinipatronunailettiğini ancak patronunun kabul etmediğini bu sorunu nasıl çözebileceğini soruyor. İş mevzuatına göre yıllık iznin  ne zaman kullanılacağını işveren belirliyor. İşveren, işçinin izin kullanma talebiyle bağlı değildir. Örneğin işçi Temmuz ayında izin istemiştir. İşveren bu talebi uygun görmeyip Aralık ayında işçiye yıllık izin verebilir.

Sayın Eken, ramazan ayında izin kullanma gerekçenizi işvereninize bildirerek iyi niyet kapsamında talebinizin bir kez daha değerlendirilmesini istemenizde fayda var.

Okur sorularına cevaplar

Kesintisiz izin kaç gün kullanılır
Soru:
 Yıllık iznin bir bölümünün en az 10 gün kesintisiz kullanılacağını duydum. Patron bana hep 5 gün şeklinde izin veriyor. Ben yıllık iznimi az mı kullanıyorum?  Z.Dağlı
Cevap: Sayın Dağlı, iş kanununa göre yıllık izin en fazla 3'e bölünebiliyor. Bu iznin bir bölümünün kesintisiz 10 gün olarak kullanılması gerekiyor. Bu kurala uyulmamasının idari para cezası var.

İzin hakkı
Soru: 
8 yıldan beri bir işyerinde çalışıyorum. Patronum bana her yıl bir hafta izin kullandırıyor. Daha fazla izin hakkın yok diyor? Patronumun söyledikleri doğru mu? K.Deniz
Cevap: Sayın Deniz, kıdeminize göre  20 işgünü yıllık izin hakkınız bulunuyor. Patronunuz bu durumu bildirin.

İzin kurulu kararı
Soru: 
İzin kurulu benim Ağustos ayında izin kullanmam gerektiğini patrona söylemiş. Patron izin kurulunun kararını hiçe sayarak beni Eylül ayında izine gönderdi. Patron izin kurulunu aşabilir mi?  S.Özkan

Cevap: Sayın Özkan, işveren izin kurulunun görüşü veya kararı ile bağlı değil. İzin kurulunun kararları öneri niteliğindedir. Patron bu kararlara uyup uymamakta serbesttir.

Mevsimlik İşçinin İzni
Soru: 
Bir turistik otelde her yıl yaz aylarında 5 yıldan beri her yıl 4 ay çalışıyorum. Bugüne kadar hiç izin kullanmadım. Toplam ne kadar izin hakkım var? R.Dere
Cevap: Sayın Dere, sorunuzdan mevsimlik işte çalıştığınız anlaşılıyor. Mevsimlik işlerde çalışanların yıllık izin hakkı bulunmuyor.

İzin kullandırılmayan işten ayrılabilir mi?
Soru:
 Bir işyerinde 4 yıldan beri çalışıyorum. Hiç yıllık izin kullandırtmıyorlar. İşten ayrılırsam tazminat alabilir miyim? K. Sayar
Cevap: Sayın Sayar, yıllık izin verilmediğinden dolayı işten ayrılırsanız kıdem tazminatı alabilirsiniz. Ayrılma gerekçenizde mutlaka izin verilmediğini belirtmeniz gerekiyor.

Hafta tatili yıllık izinden sayılır mı?
Soru:
 Hafta tatilleri yıllık izin süresinden sayılır mı?  K.Yiğit
Cevap: sayın Yiğit, hafta tatili günleri yıllık izinden sayılmaz. Yıllık izin süresine ayrıca eklenir. Örnek: Haftada bir gün hafta tatili kullanan bir işçi bir yıllık kıdemi var ise 14 işgünü izin hakkına 2 günde hafta tatili eklenir.

Kullanılmayan izinler yanar mı?
Soru:
 4 yıl bir işyerinde izin kullanmadan çalıştım. Kullanmadığım izinler yanmış mı sayılıyor? T.Kaş
Cevap: Sayın Kaş, çalışırken kullanılmayan izinler zamanaşımına uğramadığı sürece yanmaz. Kullanmadığınız izinlerinizi ücret olarak alabilirsiniz. 

Ölen işçinin izin parası
Soru:
 Babam bir işyerinde çalışırken 2 yıl önce vefat etti. Öğrendiğime göre babam işyerinde 3 yıl çalışmış hiç yıllık izin kullanmamış. Babamın izin parasını alabilir miyim? M.Turan
Cevap: Sayın Turan, mirasçı sıfatıyla babanızın  kullanmadığı izinlerin parasını alabilirsiniz. Mirasçı olduğunuzu gösterir belgelerle birlikte babanızın işverenine başvurmanız gerekiyor.

(Kaynak: Güneş Gazetesi | 09.07.2012)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM