RSS | Sitene Ekle | Giriş Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Asgari Ücret 2017 | Asgari Geçim İndirimi 2017 | Vergi Affı | Reklam | Bize Ulaşın    


YMM İsmail Kökbulut
Ramazan Paketlerine Vergi Desteği
(26.05.2017)
SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
Bağ-kur primlerinin geçici vergi beyannamesinde indirilmesi
Bağ-kur primlerinin geçici vergi beyannamesinde indirilmesi

- 25.11.2011 -

Soru: Bağ-kur primleri geçici vergi beyannamesinde indirilebilir mi?

Cevap: 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun "Mesleki Giderler" başlıklı 68. maddesinin 8. bendinde; "Serbest meslek faaliyetleri dolayısıyla emekli sandıklarına ödenen giriş ve emeklilik, aidatları ile mesleki teşekküllere ödenen aidatlar."m Serbest Meslek kazancının tespitinde hasılattan indirilebileceği hükmüne yer verilmiştir.

Yine aynı Kanunun mükerrer 120'nci maddesinde; "Ticari kazanç sahipleri (basit usulde
vergilendirilenler hariç) ile serbest meslek erbabı cari vergilendirme döneminin gelir vergisine
mahsup edilmek üzere............. geçici vergi öderler." hükmü yer almıştır.

Konuya ilişkin açıklamalar 217 Seri No'lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde yapılmıştır.

Söz konusu Tebliğin "Geçici Vergiye Esas Kazancın Tespiti" başlıklı 3'ncü bölümünde; "Mükellefler, vergilendirme dönemleri itibariyle geçici vergiye tabi kazançlarının belirlenmesinde, ticari veya mesleki kazancın tespitine ilişkin olarak Gelir Vergisi Kanununda yer alan hükümlere uymak zorundadırlar."denilmiş, "Özellik Gösteren Durumlar" başlıklı 4'ncü bölümünde ise; "Mükellefler geçici vergiye tabi kazançlarının tespitinde, söz konusu kazançlarını yıllık beyanname ile beyan etmeleri halinde yararlanabilecekleri tüm indirim ve istisnaları dikkate alabileceklerdir."açıklamasına yer verilmiştir.

Ayrıca, 1479 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu (Bağ-Kur) Kanununun 49'ncu maddesinin 3'ncü fıkrasında sigortalılarca ödenen giriş keseneği ve sigorta primlerinin vergi uygulamasında gider olarak yazılabileceği hükme bağlanmıştır.

Buna göre, Bağ-Kur primlerinin ilgili dönemlere ilişkin olup, ödenmiş olması şartıyla geçici vergiye ilişkin kazancın tespitinde indirim konusu yapılması mümkün bulunmaktadır.

Koray ATEŞ
SMMM-E. Öğretim Görevlisi
Akdeniz Denetim YMM Ltd.Şti.
Fax:0224 224 53 54
korayates@muhasebetr.com

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale yazılı veya elektronik ortamda kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)












MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLMAK İÇİN TIKLAYIN