SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
Yurt dışında yapılan montaj işinde KDV

Yurt dışında yapılan montaj işinde KDV

Soru: Yurt dışında yapılan montaj işinde KDV ne olacaktır?

 

Cevap: 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 1/1’inci maddesine göre; Türkiye’de yapılan ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetler katma değer vergisine tabidir.

Kanunun 2 ve 3’üncü maddelerinde teslim ve teslim sayılan haller açıklanmış olup, 4’üncü maddesinde ise hizmetin, teslim ve teslim sayılan haller ile mal ithalatı dışında kalan işlemler olduğu ve bu işlemlerin de bir şeyi yapmak, işlemek, meydana getirmek, imal etmek, onarmak, temizlemek, muhafaza etmek, hazırlamak, değerlendirmek, kiralamak, bir şeyi yapmamayı taahhüt etmek gibi şekillerde gerçekleştiği belirtilmiştir.

Katma Değer Vergisi Kanunu, işlemlerin vergiye tabi olması için Türkiye’de yapılmasını zorunlu kılmış; Kanunun 6’ncı maddesinde de işlemlerin Türkiye’de yapılmasının; malların teslim anında Türkiye’de bulunmasını, hizmetin Türkiye’de yapılmasını veya hizmetten Türkiye’de faydalanılmasını ifade ettiği hüküm altına alınmıştır.

Buna göre, örneğin Rusya’da yapılan bir projenin montaj işinin yurt dışında yapılması ve hizmetten yurt dışında yararlanılması nedeniyle 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun konusuna girmemektedir.


Koray ATEŞ
SMMM-E. Öğretim Görevlisi
Akdeniz Denetim YMM Ltd.Şti.
Fax:0224 224 53 54
korayates@muhasebetr.com

(12.09.2011)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM