SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
Kısım Kısım Teslim Edilen İnşaat Taahhüt İşlerinde Vergiyi Doğuran Olay

Kısım Kısım Teslim Edilen İnşaat Taahhüt İşlerinde Vergiyi Doğuran Olay

Soru: Kısım Kısım Teslim Edilen İnşaat Taahhüt İşlerinde Vergiyi Doğuran Olay

Cevap: İnşaat taahhüt işlerinde en çok karşılaşın sorunlardan biri de vergiyi doğuran olayın doğru bir şekilde tespit edilmesidir. Konuyla ilgili kanun maddelerine bakacak olursak öncelikle Gelir Vergisi Kanununa göz atmamız gerekecektir.

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 42’inci maddesinde; birden fazla takvim yılına yaygın inşaat ve onarım işlerinde kar ve zararın işin bittiği yıl kesin olarak tespit edileceği ve tamamı o yılın geliri sayılarak ilgili yıl beyannamesinde gösterileceği, belirtilmiş olup; aynı kanunun 44’üncü maddesinde ise; yıllara yaygın inşaat ve onarma işlerinde geçici ve kesin kabul usulüne tabi olan hallerde, geçici kabulün yapıldığını gösteren tutanağın idarece onaylandığı tarihin, diğer hallerde işin fiilen tamamlandığı veya fiilen bırakıldığı tarihin işin bitim tarihi olarak kabul edileceği, hükme bağlanmıştır.

Buna göre, örneğin taşeronlar tarafından yapılan işin, kısım kısım tamamlanması ve tamamlanan her bir kısım için geçici kabul tutunaklarının düzenlenmiş olması, söz konusu işin tamamının bittiği anlamına gelmemektedir. Yani, kısmen tamamlanan işler için, geçici kabul tutunaklarının düzenlenmesi durumunda, bu tutunakların esas alınarak işin kısmen bittiği ve işin tamamının bitmesi beklenmeksizin, bu işlere ait kar veya zararların ilgili yıl beyanlarına dahil edilmesi mümkün değildir. Bununla birlikte, işin tamamının bitirilmesi ve geçici kabulünün yapılması halinde, kar veya zarar işin bittiği yıl beyannamesine dahil edilecektir. Ayrıca, Gelir Vergisi Kanunu'nun 44'üncü maddesine göre, geçici kabul tutanaklarının düzenlendiği tarih değil; bu tutanakların idarece onaylandığı tarih işin bitim tarihi olarak kabul edilecektir. Dolayısıyla geçici kabul tutanaklarının düzenlenmesi idare onaylamadıkça işin bittiği anlamına gelmemektedir.

Bu durumda, mükellef tarafından, kısım kısım tamamlanan ve her bir kısım için geçici kabulleri yapılan işlerin sadece bir yapım işi olarak kabul edilmesi ve bu işten elde ettiği gelirin tamamının, işin tamamen bitirildiği yılda beyan edilmesi gerekmektedir.


Koray ATEŞ
SMMM-E. Öğretim Görevlisi
Akdeniz Denetim YMM Ltd.Şti.
Fax:0224 224 53 54
korayates@muhasebetr.com

(25.08.2011)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM