SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
Katma Değer Vergisi Gösterilmeyen Faturalarda KDV İndirimi Yapabilir Miyiz?

Katma Değer Vergisi Gösterilmeyen Faturalarda KDV İndirimi Yapabilir Miyiz?

Soru:
Katma Değer Vergisi Gösterilmeyen Faturalarda KDV İndirimi Yapabilir Miyiz?

Cevap:
KDV Kanunu’nun 29. maddesine göre yüklenilen vergilerin indirilebilmesi için
ilke olarak;

* Gerçek usulde KDV mükellefi olunması,

* Yüklenilen KDV’nin mükellefiyetle ilgisi olması ve indirilebilecek nitelikte bulunması
gerekmektedir.

KDV indiriminin şekilsel şartları ise anılan Kanun’un 34. maddesinde;

* KDV’nin fatura veya benzeri belgelerde ayrıca gösterilmesi,

* Bu belgelerin yasal defterlere kaydedilmesi,
olarak belirlenmiştir.

-KDV’nin Fatura veya Benzeri Belgelerde Ayrıca Gösterilmesine Gerek Görülmeyen Haller 22 Seri No.lu KDV Genel Tebliği’nde yapılan açıklamalara göre, tarifesi vergi dahil olarak tespit edilen işler ile özel matrah şekillerine tabi mal ve hizmet satışlarında, KDV’nin fatura veya benzeri belgelerde ayrıca gösterilmemesi, bedelin vergi dahil tek tutar olarak ifade edilmesi gerekmektedir. Bedelin biletle tahsil edildiği hallerde bu kapsamdadır.

9 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinde yapılan açıklamalara göre; gazete, dergi, kitap, ilaç, akaryakıt vb. için önceden belirlenen nihai satış fiyatı KDV dahil olarak belirlenecek ve malın üzerinde veya ambalajı üzerinde fiyat KDV dahil perakende satış fiyatı olarak belirtilebilecektir.

Ayrıca, 11 Seri No.lu KDV Genel Tebliği’nde; kuru temizleyiciler, tarife dışında hiçbir ücret almayan lokanta, kebapçı, sinema, tiyatro, stadyum ve aynı mahiyetteki yerlerin fiyatlarını KDV dahil olarak belirlemeleri gerektiği açıklanmıştır.

KDV’nin ayrıca gösterilmesine gerek bulunmayan işlemlerden birisi de, özel matrah şeklinde vergilendirilen mal ve hizmetlerdir. Örneğin; spor toto, loto ve milli piyango, at yarışları ve diğer müşterek bahis ve talih oyunları vb.’dir

-KDV’nin Fatura veya Benzeri Belgelerde Ayrıca Gösterilmesi Gereken Haller
22 Seri No.lu KDV Genel Tebliği’nde yapılan açıklamalara göre;

* Toptan satışlar,

* İmalatçılar tarafından yapılan toptan satışlar,

* Müzayede mahallerinde ve gümrük depolarında yapılan satışlar,

* İzin belgeli satıcılar tarafından Türkiye’de ikamet etmeyen yolculara yurt dışına götürülmek

üzere yapılan satışlarda KDV’nin fatura veya benzeri belgelerde ayrıca gösterilmesi gerekir.

Yukarıda da görüldüğü gibi KDV dahil bedel olarak düzenlenen faturanın KDV’si indirim konusu yapılmamıştır. Zira vergi idaresinin bu tavrı anlaşılması güç bir uygulamadır.

KDV’nin fatura üzerinde gösterilmesi veya gösterilmemesi hiçbir şekilde vergi ziyaına neden olmazken mükelleflere böyle bir hakkın tanınması KDV kanunu 34. madde ile engellenmiştir.


Koray ATEŞ
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
E. Öğretim Görevlisi
korayates@muhasebetr.com
www.MuhasebeTR.com

(29.06.2010)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

GÜNDEM