SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
Fatura ve İrsaliyelerinde VUK Gereğince Bulunması Zorunlu Bilgiler Dışında, Reklam, Logo, Slogan, Resim, Bilgilendirme Notları ve Barkod Bulunması Mümkün Müdür?

Fatura ve İrsaliyelerinde VUK Gereğince Bulunması Zorunlu Bilgiler Dışında, Reklam, Logo, Slogan, Resim, Bilgilendirme Notları ve Barkod Bulunması Mümkün Müdür?

 Soru: Fatura ve irsaliyelerinde VUK gereğince bulunması zorunlu bilgiler dışında, reklam, logo, slogan, resim, bilgilendirme notları ve barkod bulunmasının mümkün olup olmadığı

Cevap:  Bilindiği üzere; 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 229 uncu maddesinde faturanın, 230 uncu maddenin 5 inci fıkrasında ise sevk irsaliyesinin tanımı yapılmış,  230 ve 231 inci maddelerde  ise fatura ve sevk irsaliyesinde  bulunması zorunlu asgari bilgiler ve faturanın ve sevk irsaliyesinin nizamına ilişkin hükümlere  yer verilmiştir.

            Bu hükümlerden de anlaşılacağı üzere, anılan Kanunda faturada ve sevk irsaliyesinde  bulunması zorunlu olan asgari bilgiler sayılmış olup, başka bilgilerin bulunmayacağına ilişkin bir hükme yer verilmemiştir.

            Buna göre, faturada ve sevk irsaliyelerinde bulunması zorunlu olan bilgilerin okunmasına engel teşkil etmeyecek ve faturanın ve sevk irsaliyelerinin  esas niteliğini bozmayacak şekilde herhangi bir  yüzüne reklâm alınması, logo, slogan, resim ve bilgilendirme notları ile barkod eklenmesi mümkün bulunmaktadır.

Koray ATEŞ
E. Öğretim Görevlisi
korayates@muhasebetr.com

 

(15.05.2015)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM