BASINDAN YAZILAR
Borcu ve Hizmeti Silinecek Esnaf İçin Son Günler / Mehmet Bulut - MuhasebeTR

Borcu ve Hizmeti Silinecek Esnaf İçin Son Günler / Mehmet Bulut

 Geçmişe dönük borcu olan Bağ-Kur’lular bu hafta borçlarını ödemezlerse hizmetleri ve borçları silinecek. Bunun avantajları olduğu gibi dezavantajları da var.

Yaklaşık üç ay önce köşemde, borçlu olan Bağ-Kurlular ile ilgili önemli bir uyarıda bulunmuştum. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6645 sayılı Torba Yasa ileSGK’ya borcunu ödemeyen 4/b’li sigortalılar yani Bağ-Kur’luların hem borçları hem de hizmetleri silinecekti. Getirilen bu düzenlemeye sevinenler de oldu, üzülenler de.Emeklilik zamanı gelmiş ancak SGK’ya olan borcu nedeniyle emekli olamayanlar bu düzenlemeye sevinirken, maddi anlamda zor durumda olduğu için primini ödeyemeyen ve emekliliği gelmeyenler hizmet kaybı nedeniyle düzenlemeye üzüldü. 

Gelecekte hizmetleriniz için ödeme yapabilirsiniz
Peki bu hafta sonuna kadar borçlarınız için ödeme yapmazsanız ve hizmetleriniz silinirse tekrar bu hizmetleri canlandırmanız mümkün mü?
Bu durumda kanun esnafa borcunu ödeyerek hizmetlerini geri alma hakkı da veriyor.
Yani silinme işleminden sonra sigortalı ya da hak sahipleri tarafından talep edilmesi halinde durdurulan sigortalılık sürelerinin tamamı, borç tutarı hesaplanarak canlandırılabilecek. Hesaplanan borç tutarının tamamını, borcun tebliğ tarihinden itibaren üç ay içinde ödedikleri takdirde, bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilecek.
Ancak tebliğ edilen borç tutarının üç ay içinde tamamen ödenmemesi halinde hizmetler tekrar silinecek ve ödenmiş olan tutarlar da ilgilinin prim ve prime ilişkin borcunun bulunmaması kaydıyla faizsiz olarak iade edilecek.

Borcunu ödemeyenin hizmeti silinecek
2014 yılında çıkarılan yapılandırma kanunu ile birçok işveren ve esnaf borcunu taksitlendirmişti. Ancak 1 milyonun üstünde borçlu esnaf bu yapılandırmaya başvurmadı. Nedeni ise içine düştükleri kriz ortamı ve primlerini ödeme noktasındaki ümitsizlikleri.
Hal böyle olunca da bu kez devlet bu borcunu ödemeyen esnafın hizmetlerini silmeye karar verdi.
Dolayısıyla bu kişilerin borçları silinecek ama aynı zamanda da emeklilikte süre kaybına uğrayacaklar.
Yapılan yasal düzenleme ile SGK’ya borcu olan Bağ-Kur’lular SGK’ya olan prim borçlarını ödememeleri veya taksitlendirmemeleri halinde hizmetleri silinecek ve dolayısıyla da emeklilik hesabında bu süreleri de dikkate alınmayacak.

12 aydan fazla borcu olanlar kapsamda
Yapılan düzenleme ile SGK’ya kayıt ve tescilleri yapıldığı halde, 30 Nisan 2015 itibariyle 12 ay ve daha fazla süreye ilişkin prim borcu bulunan 4/b kapsamındaki sigortalılar yani eski tabirle Bağ-Kur’lular ve Tarım BağKur’luların prim borçları ve hizmetleri silinecek. Yani borcunuz 12 ayın altındaysa borç ve hizmet silme işlemi yapılmayacak.
Ancak bu silme işleminin yapılabilmesi için aynı zamanda borçların bu hafta sonuna yani 31 Temmuz 2015 tarihine kadar ödenmemesi gerekiyor. Dolayısıyla 31 Temmuz’a kadar borcunuzu öderseniz SGK hizmetlerinizi silmeyecek.
Bunun yanı sıra SGK 31 Temmuz’a kadar borcunu peşin olarak ödeyemeyecek olanlara bir imkan daha getirmiş. Şayet borcunuzu peşin olarak ödeyemiyorsanız taksitlendirme imkânınız var. Bu durumda, 31 Temmuz’a kadar taksitlendirme işlemi yaparsanız da hizmetleriniz silinmeyecek.
Bu şekilde durdurulan süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmeyecek ve bu sürelere ilişkin primler de SGK tarafından istenmeyecek.

Borcunuz silinince sağlıktan yararlanacaksınız
SGK tarafından sağlık harcamalarının karşılanması noktasında 4/b’liler yani Bağ-Kur’lular için önemli bir şart var. Bu da geçmişe dönük SGK’ya borçlarının olmaması. Bu sebeple de borçlu esnaf ve ailesi hastaneye gittiğinde masrafları cebinden ödemek zorunda kalıyor.
Söz konusu hizmet silme düzenlemesinin bu kişilere getirdiği bir avantaj bulunmakta. Hizmetlerin yanı sıra borçların da silinmesi nedeniyle artık SGK ile anlaşmalı hastanelere gidebilecekler.
Ancak burada da ufak bir şart mevcut. Sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için sigortalı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin, hastaneye başvurduğu tarihten önceki son bir yıl içinde toplam 30 gün genel sağlık sigortası prim ödeme gün sayısının olması gerekli.

(Kaynak: Meydan Gazetesi | 29.07.2015)

GÜNDEM