BASINDAN YAZILAR
Bağ-Kur Borçlarından Kurtulmak Başka Bahara Kalmadı! / Özgür Erdursun - MuhasebeTR

Bağ-Kur Borçlarından Kurtulmak Başka Bahara Kalmadı! / Özgür Erdursun

 Uzun süredir Bağ-Kur’luların sabırsızlıkla beklediği 6645 sayılı kanun 04.04.2015 tarihinde Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. TBMM’de bulunan ve Resmi Gazete’de yayımlanmayı bekleyen son İş Güvenliği Yasası’nı değiştiren maddelerin ağırlıkta olduğu 6645 sayılı Torba Yasa Bağ-Kur’a 12 aydan daha fazla prim borcu olanlara isterlerse bu süreleri dondurma imkânı sunuyor.

Bizler sosyal güvenlik uzmanı olarak vatandaşların yeni haklara kavuşmaları için sorunlarını ve beklentilerini her ortamda dile getirmeye çalışıyoruz. Bu konuda bu köşeden sizlerin beklentilerini daha önce yazmıştım.

Geçen haftaki yazımda 27.03.2015 tarihinde kabul edilen 6637 sayılı kanunda Bağ-Kur’luların beklediği yasayı göremediğimde bu konuyu kaleme aldım ve yazımı gazeteye gönderdim. Cumartesi günü akşamında son torba yasa, son dakikada Meclis’te kabul edildi. Gazete yazım 6.4.2015 tarihinde yayımlandı ve benim ümidimi kestiğim ve başka bahara kalacağını düşündüğüm yasa çıkmış oldu. Bağ-Kur borçlarından kurtulmak başka bahara kalmamış oldu. Ülkemizde o kadar çok torba yasalar çıkıyor ki, yazılarımızın mürekkebi kurumadan yeni torba yasa geliyor. SSK Bağ-Kur çakışması olanlar, Bağ-Kur borcundan dolayı sağlık hizmetlerinden yararlanamayanlar, Bağ-Kur borcu nedeniyle emekli olamayanlar nihayet rahat bir nefes alacaklar.

Bu konudaki düzenlemede (Nisan 2015 ayı içinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe gireceğini düşünürsek) 12 ay ve daha fazla Bağ-Kur prim borcu bulunanlara üç ay süre tanınacak, üç ay içinde  ödememeleri halinde borçlar ilgili süreleriyle birlikte silinecek.

Bu silme daha önce hiç prim ödenmemişse başından itibaren silinecek, daha önce prim ödemesi varsa ödenen miktarın yettiği süreden sonrakilere silinecek.

Silinen bu süreler daha sonra ödeme yapmak istenirse ödenebilecek ve süreler yeniden canlanacak. Başvuru halinde hesaplanacak borç tutarının tamamını, borcun tebliğ tarihinden itibaren üç ay içinde ödenmesi halinde bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilecek.

 

SORU CEVAP

 

6 bin 413 lira fazla ödeme yapmışsınız, paranızı geri alabilirsiniz!

 

Özgür Bey, 05.03.1966 doğumluyum, 02.01.1990 tarihinde sigortalı oldum. Bulgaristan’da yapmış olduğum askerlik için 18 ay askerlik borçlanması yaptım, ne zaman emekli olabilirim? Durmuş Güler

Durmuş Bey askerlik borçlanması yapmasaydınız 52 yaşında 05.03.2018 tarihinde emekli olacaktınız, askerlik borçlanması yaptığınız için 51 yaşında 05.03.2017 tarihinde emekli olacaksınız. Fakat 18 ay için 540 gün karşılığında 6.912 lira borçlanma tutarı ödediniz. Siz 39 gün karşılığında 499 lira ödeyerek de 51 yaşında emekli olabilirdiniz. 6.413 lira fazla askerlik borçlanması ödemesi yapmışsınız. İsterseniz paranızı geri alarak tekrar borçlanma yapabilirsiniz.

 

BİLGİ

 

Bulgaristan hizmet borçlanmasından yararlanma şartları:

 

Bulgaristan’dan zorunlu göçle gelen vatandaşlarımıza tanınan ayrı bir borçlanma hakkı bulunuyor. Bulgaristan’dan 1/1/1989 - 8/5/2008 tarihleri arasında zorunlu göçe tabi tutularak ülkemize gelenlere, borçlanmanın genel kuralının aksine daha TC vatandaşı olmadan, Bulgaristan’da o ülke vatandaşıyken geçirdikleri çalışma süreleri için borçlanma hakkı tanınmış bulunuyor. Bulgaristan’dan kaçak ya da turist olarak gelerek Türk vatandaşlığına geçenlerin borçlanma talepleri ise reddediliyor.

Bu borçlanma hakkından faydalanmanın şartlarıysa şöyle:

1) 1/1/1989 tarihinden 8/5/2008 tarihine kadar geldikleri ülke tarafından zorunlu göçe tabi tutulmuş olmak,

2) Zorunlu göçten sonra Türk vatandaşı olmak,

3)  Türkiye’de ikamet etmek,

4) 2022 sayılı Kanun dahil Türkiye’de sosyal güvenlik kuruluşlarından gelir ve aylık almamak,

5)  Geldikleri ülkedeki çalışma sürelerini belgelendirmek,

6)  Bulgaristan Hizmetlerini Borçlanma Talep Dilekçesi  ile yazılı istekte bulunmak…

Bu başvuru sonucunda tahakkuk eden borçlanma tutarının ödenmesiyle de borçlanma tamamlanmış oluyor. 

(Kaynak: Olay.com | 13.04.2015)

GÜNDEM