BASINDAN YAZILAR
Çocuk Parası İçin SYD Vakıflarına Başvurun / Ahmet Arıcan - MuhasebeTR

Çocuk Parası İçin SYD Vakıflarına Başvurun / Ahmet Arıcan

 Değerli okurlar, her il ve ilçede kurulu sosyal yardımlaşma ve dayanışma (SYD) vakıfları bulunmaktadır.

Bu vakıfların görevi, ekonomik olarak zayıf durumdaki kişilere ayni ve nakdi yardım yapmaktır. SYD Vakıfları tarafından yapılan en önemli ve düzenli para yardımlarından birisi de, halk arasında çocuk parası olarak bilinen şartlı eğitim yardımıdır. Şartı eğitim yardımı, belli şartları taşıyan çocuklara yapılan parasal yardımdır. 

Şartlı eğitim yardımı, en erken 48 aylık, en fazla 20 yaşını dolduran ve okula giden çocuklara verilmektedir. İlk öğretim erkek çocuklarına aylık 35 TL, ilk öğretim kız çocuklarına aylık 40 TL, orta öğretim erkek çocuklarına aylık 50 TL, orta öğretim kız çocuklarına aylık 60 TL verilmektedir. 

Çocuk parasını alabilmek için, çocuğun okula gitmesinin yanında SYD Vakfı mütevelli heyeti tarafından, bu yardım parasını almak için muhtaç sayılmak ve çocuğun yaşadığı evde sosyal güvenceli kişinin bulunmaması gerekmektedir. Muhtaçlığın herhangi bir rakamsal şartı bulunmamaktadır. Yani, SYD Vakfı mütevelli heyeti, asgarî ücret düzeyinde maaş alan bir çocuğun babasını muhtaç sayabileceği gibi, çocuğun yaşadığı evde kişi başına düşen gelir miktarı üçte birin üzerinde veya üçte birin altında ise bile, bu kişiyi muhtaç sayabilir. 

Bu durumda, yapılması gereken şey, çocuğu okula giden ve çocuk parası almak isteyen ailelerin, en kısa zamanda ikametlerinin olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapmaktır.

Kıdem tazminatı alarak işinizden ayrılabilirsiniz.

Soru 1: 1995 yılında sigorta girişim var. Kendi isteğimle işten ayrılırsam kıdem tazminatı alabilir miyim? 3600 günüm olması yeterli mi? Emrah SERT

Cevap 1: Emekli olmak için yaş dışındaki şartları sağlayanlar kıdem tazminatı alarak işinden ayrılabilir. Yaş haddinden emekli olmak için yaş dışında aranan şartlar olan 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün prim ödeme şartlarını sağladığınızdan kıdem tazminatı alarak işinizden ayrılabilirsiniz.  

Primi 5825 güne tamamlayıp 56 yaşın dolmasını bekleyeceksiniz.

Soru 2: 20 Mart 1979 doğumluyum. İlk işe giriş tarihim 1 Mart 1996 olup, 5118 gün prim ödemem var. Askerliğimi 2003 yılında 15 ay yaptım. Ne zaman emekli olabilirim? Salih ATMALI 

Cevap 2: Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5825 gün prim ödeme ve 56 yaş şartlarına tabisiniz. 707 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 5825 güne tamamlamanız şartıyla, 56 yaşınızı dolduracağınız 20 Mart 2035’de emekli olabilirsiniz.

(Kaynak: Yeni Asya | 09.03.2015)

GÜNDEM