YAZARLARIMIZ
Yılmaz Dönmez
Yeminli Mali Müşavir
Gelir İdaresi E. Grup Müdürü
ydonmez@ninovaymm.comKonut Satışlari Düştü, Fiyatlari Da Düşer Mi?

Tarih: 27.06.2014 

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK), Mayıs 2014 itibariyle konut satış istatistiklerini açıkladı.

Buna göre, Türkiye genelinde geçen senenin Mayıs ayında 103.261 adet konut satışı gerçekleşmişken bu senenin Mayıs ayında konut satışları % 12,48 oranında azalarak 90.377 adet olarak gerçekleşmiştir.

Aynı şekilde geçen senenin ilk beş ayında (Ocak-Mayıs) Türkiye genelinde 472.561 adet konut satışı yapılmışken, bu senenin ilk beş ayında 431.840 adet konut satışı gerçekleşmiştir. Dolayısıyla konut satışlarında % 8,62 oranında bir azalma meydana gelmiştir.

Bu verdiğimiz rakamlar, hem sıfır daireleri hem de ikinci el olan daireleri kapsamaktadır. Sadece sıfır daire satışlarına baktığımızda da durum hemen hemen aynıdır.

Geçen sene Mayıs ayında 46.049 adet sıfır daire satılmışken, bu Mayıs ayında % 9,97 oranında azalarak 41.456 adet sıfır daire satılmıştır. Aynı şekilde Geçen senenin ilk beş ayında 209.018 adet sıfır daire satılmışken, bu senenin ilk beş ayında % 4,69 oranında azalarak 199.223 adet sıfır daire satışı gerçekleştirilmiştir.

Ekonominin basit bir genel kuralı vardır. Bir mala talep artıyorsa fiyatı yükselir, talebi azalıyorsa fiyatı düşer. Bu kurala göre, konut satışlarındaki azalma nedeniyle konut fiyatlarının düşmesi beklenebilir.

Peki konut fiyatları düşer mi?

Hemen peşinen söyleyeyim, konut fiyatlarında bir düşme olacağını sanmıyorum. Konut fiyatlarının düşmesinden ziyade artabileceğini düşünüyorum. Bu düşüncemi iki nedene dayandırıyorum.

Bunlardan birincisi; Avrupa Merkez Bankası (ECB) ile Merkez Bankamızın aldığı kararlar.

Avrupa Merkez Bankası, bankalara negatif faiz ile 2008 yılında Amerika Merkez Bankasının (FED) uygulamış olduğu piyasaya 400 Milyar avro verme kararı almıştır.

Merkez Bankamız da geçen günlerde yapmış olduğu toplantıda az da olsa bir faiz indirimine gitmiştir.

Gerek Avrupa Merkez Bankasının almış olduğu kararlar, gerekse Merkez Bankamızın faiz indirimi kararı, tüketici kredileri faiz oranlarının da düşmesine neden olur. Bu da özellikle konut ve otomobile olan talebi arttırır. Dolayısıyla bu nedenle konut fiyatlarında düşmeden ziyade bir artış olabilir.

İkinci nedene gelince; 6537 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un 15.05.2014 tarihli 29001 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş olmasıdır.

Bu kanun uyarınca, Tarım arazileri bölünmez eşya niteliği kazanmış olup; Tarım arazilerinin satışı, Tarım Bakanlığının iznine bağlanmıştır.

Tarım arazileri için getirilen bu kısıtlama nedeniyle, tarım arazilerinin fiyatının düşmesi, bunun yanında arsa fiyatlarının da artması beklenmektedir.

Konut maliyetleri içerisinde arsa fiyatları önemli bir yere sahip olduğu için, arsa fiyatlarının artması demek konut fiyatlarının da artması anlamına gelir.

Tüm bunları birlikte değerlendirdiğimizde, önümüzdeki aylarda konutlara olan talebin artacağını ve buna paralel olarak da konut fiyatlarının artacağını, en azından düşmeyeceğini söylemek yanlış olmaz.
Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale yazılı veya elektronik ortamda kaynak göstermeden yayınlanamaz)

GÜNDEM