BASINDAN YAZILAR
Memurların Hükümetten 14 Talebi - MuhasebeTR

Memurların Hükümetten 14 Talebi

 

Memur sendikaları, toplu sözleşme için kolları sıvadı. Memur-Sen ve Kamu-Sen başkanları taleplerini hükümete sundu. İşte 14 başlıkta memurların isteği

Memur-Sen ile Türkiye Kamu-Sen konfederasyonları, kamu çalışanları ile Hükümet arasında ilk kez yapılacak toplu sözleşme için taleplerini belirledi.

AA muhabirine açıklama yapan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, memurlara toplu sözleşme hakkı tanıyan Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı'nın TBMM Genel Kurulu'nda görüşüleceğini hatırlattı. Tasarının yasalaşmasının ardından Hükümet ile toplu sözleşme masasına oturacaklarını belirten Gündoğdu, bu kapsamda çalışmalara başladıklarını ifade etti.

Kamu görevlilerinin mali, sosyal ve özlük haklarında iyileştirme yapılması için yoğun bir gayret içinde olduklarını anlatan Gündoğdu, toplu sözleşme masasında ne oranda zam talep edeceklerini gelecek hafta bağlı sendikaların başkanlarıyla yapacakları toplantıyla belirleyeceklerini söyledi.

Topla sözleşme masasına götürecekleri diğer taleplerini belirlediklerine işaret eden Gündoğdu, ilk toplu sözleşme masasına götürecekleri taleplerini şöyle sıraladı:

''Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması,

-Vergi matrahının yükseltilmesi,

-Emeklilerin de aile ve çocuk yardımından yararlanması,

-Üniversitede okuyan çocukları için kamu görevlilerine yardım yapılması,

-Giyim ve yiyecek yardımlarından 4/C'liler dahil tüm kamu çalışanlarının yararlanması,

-İşçi ile çalışılan yerlerde aynı servisten kamu görevlilerinin de yararlanması,

-4/C'lilerin çalışma sürelerinin iyileştirilmesi, ücretlerinin insan onuruna yakışır düzeye çıkarılması ve eş, çocuk, giyecek, yiyecek yardımından faydalandırılmaları daha sonra da kadroya alınmaları,

-Toplu sözleşme hükümlerinin emeklilerin maaşlarına yansıtılması, ek gösterge rakamlarının düzenlenmesi, yüzdelik zam talebi,

-Taban aylığının artırılması, giyecek ve yiyecek yardımının günün şartlarına uygun olarak herkese verilmesi,

-Toplu sözleşme ikramiyesinin artırılması, özel hizmet tazminatlarının kurumlar arasında eşitlenmesi,

-666 sayılı KHK'dan başta öğretmen, öğretim elemanları, din görevlileriyle hekim dışı sağlık personeli olmak üzere mağdur olanların mağduriyetinin giderilmesi, bayramlarda ve hafta sonlarında çalışan kamu görevlilerine mesai ödenmesi.''

Belediyeler, TRT, Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindekiler başta olmak üzere kadroya alınmayan sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi konusunda önemli ölçüde yol katedildiğini dile getiren Gündoğdu, ''Toplu sözleşmeye kadar bu sorun çözülmezse sözleşmelerin kadroya geçirilmesi talebini toplu sözleşme masasına götüreceğiz'' dedi.

Türkiye Kamu-Sen'in talepleri

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da memurlara toplu sözleşme hakkı tanıyan tasarının yasalaşmasının ardından Devlet Personel Başkanlığı'nın toplu sözleşme görüşmelerinin başlayacağı tarihten 15 gün önce konfederasyonlara çağrı yapacağını ve masaya konfederasyonlar adına kimlerin oturacağını soracağını anlattı.

Konfederasyonların, toplu sözleşmeye ilişkin taleplerini 1 hafta önce Devlet Personel Başkanlığı'na iletmesi gerektiğine işaret eden Koncuk, ''toplu sözleşme masasına oturmadan önce 3 konfederasyon bir araya gelip, taleplerimizi ortaklaştırabiliriz, böylece masaya daha güçlü oturabiliriz'' dedi.

Eşit işe eşit ücret verilmesini öngören 666 sayılı KHK'dan öğretmen, akademisyen ve posta dağıtıcısı gibi bazı kamu çalışanlarının yararlanmadığını ifade eden Koncuk, ''Toplu sözleşme masasında, 666 sayılı KHK'nın kapsamı dışında kalan personelin ek ödemesinin artırılmasını talep edeceğiz'' dedi.

Koncuk, diğer taleplerini şöyle sıraladı:

-Ek ödemelerin, emekli aylıkları hesaplanırken dikkate alınmasını istiyoruz.

-Büyüme oranlarının kamu çalışanlarının maaşlarına yansıtılmasını ve 2002'de kaldırılan refah payı uygulamasının tekrar hayata geçirilmesini talep ediyoruz.

-Daha önce alınan 7 Uzlaştırma Kurulu kararının uygulanması, 4/C'liler ile sözleşmeli memurların kadroya alınması talebimizi masaya getireceğiz.''
 

(Kaynak: Samanyolu Haber | 26.03.2012)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM