BASINDAN YAZILAR
Fazla mesai ücretin yüzde elli fazlasıdır / Ali Şerbetçi - MuhasebeTR

Fazla mesai ücretin yüzde elli fazlasıdır / Ali Şerbetçi

Ben bir okulun kantininde çalışıyorum, sabah 7'de başlayıp akşam 5'te çıkıyoruz. Ayrıca cumartesi günleri başka işe gönderiliyoruz. Sadece asgari ücret alıyoruz. Bizim mesai hakkımız var mı? 5...904644 Nolu SMS:
İş Kanunu'na göre haftalık çalışma süresi 45 saattir. Haftada 45 saatin üzerinde yapılan çalışmalar fazla çalışmadır. Fazla çalışılan sürelerin ücretlerinin, saat ücretinin yüzde elli arttırılması suretiyle ödenmesi gerekir. Bu durumda sizin de fazla mesai ücreti almanız gerekir. Fazla çalışma ücretiniz ödenmiyorsa Çalışma Bakanlığı'na şikayet edin.

* Emekli Sandığı'ndan yetim maaşı alıyorum. Kendi çalışmalarımdan dolayı emekli olacağım. Çift maaş alabilir miyim? 5...845015 Nolu SMS:
Emekli Sandığı'ndan yetim maaşı alan kız çocuklarının kendi çalışmalarından dolayı emekli maaşına bağlanmaları halinde yetim maaşları kesilmez. Hem yetim aylığını, hem de kendi emekli maaşınızı alabilirsiniz.

* 05.03.1965 doğumluyum. SSK girişim 1987, 1994 yılında 7 ay vergi mükellefi oldum. Kaza geçirdim, 16 yıl çalışamadım. 2 yıldır SSK'lı olarak çalışıyorum. 7 aylık süreyi Bağ-Kur'a ödeyip SSK'ya aktarabilir miyim? Bünyamin ÇAYIR
Öncelikle geçmiş olsun. 1994 tarihindeki vergi mükellefi olarak geçen süreleri Bağ-Kur'a kayıtlı olmadığınızdan dolayı alamaz ve hizmet birleştirme işlemi yaparak prim gün sayınıza ekletemezsiniz. Geçirmiş olduğunuz kazadan dolayı SGK'dan sevk alarak en az yüzde 60 iş gücünü kaybetmiş raporu alabilirseniz ve bu rapor kabul görürse toplamda 1800 günle malullük aylığına hak kazanabilirsiniz.

* * *

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
* Annem 1953 doğumlu, sigortası 08.12.2003 yılında başladı. 2011 Haziran ayından itibaren işten çıkarıldı. Şuanda işsiz. Kısmi emeklilik şartları nelerdir? Ahu İĞCİ
Annenizin, SSK'dan kısmi emekli olabilmesi için 25 yıl sigortalılık süresi, 60 yaşını ve 4500 prim gününü tamamlaması gerekmekte. Bu şartlara göre prim günü tamamlansa bile 25 yıl şartı 2028 yılında dolacağından bu tarihten önce SSK'dan kısmi emekli olamamaktadır. Ancak, SSK'dan 7000 prim günü tamamlarsa daha erken emekli olabilir.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 20.03.2012)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM