BASINDAN YAZILAR
İşe girerken senet imzalatıyorlar / Ali Şerbetçi - MuhasebeTR

İşe girerken senet imzalatıyorlar / Ali Şerbetçi

 

3 yıl boyunca bir markette kasiyer olarak sigortalı çalıştım. Ancak 1 ay önce işten ayrıldım. Tazminat da almadım. İşyerine girerken 2 bin lira değerinde senet imzaladım. Senedi istiyorum ancak vermiyorlar. Ne yapmam lazım? H.U. İş Kanunu'na göre; işverenlerin işçilerden bu şekilde senet almalarına ilişkin bir hüküm bulunmamaktadır. İşverenlerin bu şekilde senet almaları geçersizdir. Siz tazminat hakkınız için mahkemeye dava açarak tazminatınızı talep edebilirsiniz. İşveren mahkemede senedi ortaya koyacak olursa mahkeme bu senedin geçerli olmadığına hüküm verecektir.

* 03.04.1990 doğumluyum. Şubat 2012 tarihinde sigortalı olarak işe girdim. Sağlık sigortasıyla ilgili bir işlem yapmam gerekiyor mu? Ocak ayı için herhangi bir ücret ödemem gerekir mi? D. ALAN
İşe başlayan sigortalılar, işe girişten bir ay sonra sağlık hizmeti almaktadırlar. Bunun için yapmanız gereken; ilk ay sigorta priminiz yatınca hemen en yakın Sosyal Güvenlik İl veya Merkez Müdürlüğü'ne giderek aktivasyon işlemi yaptırmaktır.

* 05.04.2001 tarihinde işe başladım. 06.02.2009 tarihinde emekli oldum ve tazminatımı almadım. Halen çalışıyorum. Ayrılmak istiyorum. Tazminatımı nasıl alabilirim? MUSTAFA
İş Kanunu'na göre; emeklilik nedeniyle işten ayrılan işçiye işverenlikçe kıdem tazminatı ödenmesi gerekir. Kıdem tazminatlarında zaman aşımı 10 yıldır. İşverenliğe müracaat ederek 2009 yılındaki kıdeminiz ve ücretiniz üzerinden tazminatınızı talep edebilirsiniz. Kanunen kendi isteği ile ayrılan işçiye kıdem tazminatı ödenmez. Bu nedenle 2009 tarihinden sonraki çalışmalarınız için haklı bir nedenle işten ayrılmadığınız için tazminat talep edemezsiniz.

KAMUDA İŞ OLANAKLARI
* Deniz Kuvvetleri Komutanlığı; 18 garson, berber, memur, muhasebeci, 31 teknisyen, beden öğretmeni, veteriner, mühendis, harita teknikeri, mimar ve istatistikçi alacak. Son başvuru tarihi 21 Mart 2012.

* İçişleri Bakanlığı, 23 adet Avrupa Birliği uzman yardımcısı kadrolarına 16-18 Mayıs 2012 tarihleri arasında Ankara'da yapılacak giriş (sözlü) sınavı ile eleman alacak. Başvurular 19- 23 Mart 2012 tarihleri arasında elektronik ortamdan yapılacak.

 

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 03.03.2012)

GÜNDEM