BASINDAN YAZILAR
İsteğe Bağlı Prim Ödemesini Sonlandıranlar Ev Hizmetçisi,Kapıcı,Dadılık,Bahçivan Olma Yolunda İlerliyor / Vedat İlki - MuhasebeTR

İsteğe Bağlı Prim Ödemesini Sonlandıranlar Ev Hizmetçisi,Kapıcı,Dadılık,Bahçivan Olma Yolunda İlerliyor / Vedat İlki

Bu başlık aslında bana ait değildir.Sezarın hakkını sezara vermek gerekir diye düşünüyorum.Geleceği gören üstatlarım Ali Tezel –Şevket Tezel bu başlığı attıklarında henüz yasa tam anlamı ile sisteme oturmamıştı.

1/10/2008 Tarihinde isteğe Bağlı Sigortalılar 4-1(b) sigorta statüsüne dahil edilmişlerdi.Ödeyecekleri prim SGK Prime Esas Kazanç Alt Sınırı ile Üst Sınır arasında seçtikleri primin %32 oranında ödeme yapmaya mecbur kalmışlardı.

Primin %20'si MYÖ,%12'si GSS olarak değerlendirilmiştir.

19/10/2008 Tarihinde ALİ TEZEL yazısında Başlığı İsteğe bağlı SSK’lılar: Kapıcı veya hizmetci olursanız erken emekli olacaksınız idi.

4 yıl önce bakın bugünü nasıl öngörmüştü.

SSK’nın isteğe bağlısı artık yok
1 EKİM gününden sonra SSK’lılara 4/A’lı, Bağ-Kur’lulara 4/B’li ve T.C. Emekli Sandığı iştirakçilerine de 4/C’li denecektir. Kimin nereden emekli olunacağının tespiti yapılırken eskiden olduğu gibi son 7 yıllık (2520 günlük) prim ödemelerinde en çok nereye prim ödenmişse o şartlarla emekli olunma ilkesine aynen devam edilecektir. 
1 Ekim 2008 günü yürürlüğe giren yeni isteğe bağlı sigortalılığın en önemli farklılığı ise 30 Eylül 2008 günü ve öncesinde SSK’ya 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu gereğince isteğe bağlı olarak prim ödeyenlerin 1 Ekim 2008 gününden sonraki sürelerde ödeyecekleri isteğe bağlı primleri, 4/B’li (eski adıyla Bağ-Kur’lu) olarak değerlendirilecek olmasıdır. Yani, ister eski SSK isteğe bağlısı olsun ister yeni isteğe bağlı olsun 1 Ekim 2008 günü ve sonrasında ödenecek isteğe bağlı sigorta primleri Bağ-Kur’a (4/B’ye) ödenmiş sayılacaktır.
Bu durumda 1 Ekim 2008 gününden sonra isteğe bağlıya 1260 gün (3,5 yıl) prim ödeyen birisi şimdiki SSK şartları (4/A) ile değil şimdiki Bağ-Kur (4/B) şartlarıyla emekli edilecektir. Mesela bugün SSK’dan 5000 veya 3600 gün ile emekli olmayı beklerken birden hem emeklilik yaşının uzadığını hem de 9000 gün prim ödemek yükümlüsü olabileceklerdir.

Hizmetçi-Kapıcı olarak işe giren kazançlı çıkar
193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 23 üncü maddesi gereğince, “...Hizmetçilerin ücretleri (Hizmetçiler özel fertler tarafından evlerde, bahçelerde, apartmanlarda ve ticaret mahalli olmayan sair yerlerde orta hizmetçiliği süt ninelik, dadılık, bahçıvanlık, kapıcılık gibi özel hizmetlerde çalıştırılanlardır)...” Gelir Vergisi’nden muaftır. 
Bu durumda sadece gelir ve damga vergisi ödenmeyecektir.Sadece SGK Primi ödenecektir.

******

21/10/2008 Şevket Tezel Başlığı Birgün Herkes Hizmetçi Olacak! 
SSGSS Yasasıyla önemli kısmını ev hanımlarının oluşturduğu 1 Ekim 2008 öncesinin isteğe bağlı SSK sigortalıları için “Birgün herkes hizmetçi olacak” sözü hiç de akla uzak değil. Nasıl mı? Bakın anlatayım.
İsteğe bağlı SSK sigortalılığı 1 Ekim 2008’den itibaren SSGSS Yasası ile kaldırıldı ve isteğe bağlı SSK sigortalıları ara vermeden primlerini ödemeye devam etseler bile ‘4/a sigortalılığı – 4/b sigortalılığı’ zorunlu değişimi gerçekleşecek. Eylül 2008 ayında sigortalının 4/a sigortalılığı (SSK) hizmetine sayılacak olmasına karşın aynı sigortalının Ekim 2008 dönemi primleri 4/b (Bağ-Kur) sigortalılığı kapsamında sayılacak.

Emeklilik için gün sayıları farklı
‘Ne fark eder ki, yine aynı sayıda gün kazanmıyor mu?’ demeyin. Bu doğru ama aynı sayıda günle emekli olamıyorlar. Yani 08.09.1999’dan önce sigortalılığa başlamış olanlar için SSK’dan yaştan emeklilik için 3 bin 600 gün yeterken Bağ-Kur’dan yaştan emekli olmak için en az 5 bin 400 gün gerekli bulunuyor.
Yine SSK’dan emekli olmak için ilk sigortalılık tarihine göre 5 bin ila 7 bin gün arasında güne sahip olmak gerekirken Bağ-Kur’dan normal emekli olmak için en az 9 bin gün prim ödemiş olmak zorunlu bulunuyor.
Sigortalının hangi sigortalılık kapsamında yani SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı yahut banka sandıklarından hangisinden emekli olacaklarının saptanması sigortalının ödemiş olduğu son 2 bin 520 günlük priminin çoğunluğunun geçtiği sigortalılığın tespitiyle yapılıyor. 

İsteğe bağlı SSK’ya fren
İsteğe bağlı SSK sigortalılığının kaldırmakla SSGSS Yasası 4/a sigortalılığından emekli olmak için prim ödemekte olan isteğe bağlı sigortalılarının önünü kesmiş oluyor. Bu sigortalılar, 4/a sigortalılığından emekli olmaları için ihtiyaç duydukları prim gün sayısı bin 260 günden fazla ise zorunlu olarak bir işyerinde çalışmaya başlamak zorunda bulunuyorlar. Bu sigortalılar 1 Ekim 2008’den sonra şayet bin 260 ve daha fazla isteğe bağlı prim öderlerse 4/b sigortalılığından emekliliğe tabi olarak daha fazla gün ihtiyacıyla karşılaşacaklar

Yurdum insanı çözümü buluyor
4/a sigortalılığına devam etmek isteyen sigortalının 4/a sigortalılığından emekli olabilmesi için bir süreliğine de olsa ücretli çalışarak prim ödemesi gerekiyor. Peki, bir türlü düşürülemeyen işsizlik ortamında nereden iş bulacak da 4/a sigortalısı olacak?
Bu durumda SSK’dan emeklilik için bin 260 gün ve daha fazlasına ihtiyaç duyanlardan ev hanımları için komşularında devamlı hizmetçi olarak, bahçıvan veya apartmanlarda çalışacak kapıcı sayısı sınırlaması bulunmadığından herhangi bir apartmanda kapıcı olmak cazip bir fırsat oluşturuyor. 
Kişi kendi evinde hizmetçi olarak sigortalı olamaz, ama pekâlâ komşuda hizmetçilik yapmış olabilir ve bu şekilde 4/a sigortalısı (SSK’lı) olarak prim ödeyebilir.

SONUÇ
SSK’nın isteğe bağlısı sona erdiğine göre bundan sonra eski adıyla SSK’lı yeni adıyla 4/A’lı gibi emekli olmanın en kestirme yolu bir işyerinde işe girip SGK’ya 4/A’lı olarak bildirilmektir. Ancak, isteğe bağlı prim oranı olan yüzde 32’ye göre gerek SGK’ya gerekse vergi dairelerine ödenecek vergi dikkate alındığında bu tercih pahalı hale gelmektedir. Fakat, ev hizmetlerinde çalışan, kapıcı-hizmetçi-bahçıvan-dadı gibi çalışanlardan Gelir Vergisi ile Damga Vergisi alınmadığından bu meslekleri tercih etmek daha akılcı olacaktır.
SSGSS Yasasının isteğe bağlı SSK’lılara koyduğu frenin hizmetçi, kapıcı, bahçıvan gibi işlerdeki istihdam yapımızda önemli değişiklikler oluşturacağını, bu iş sahalarında patlama oluşturacağını görmek için kâhin olmak gerekmiyor.

İşte iki üstat çözüm yolu önermiştir.

İsteğe Bağlı sigortalılar sahte işyerlerinde fiili çalışmadan sigortalı olmaktansa Ev Hizmetlisi kapsamında çalışmanızı tavsiye ederiyoruz.

Hem SSK'lı olacaksınız hemde en az prim günü ile emekliliği karşılayacaksınız.

(Kaynak: Alitezel.com | 02.03.2012)

GÜNDEM