BASINDAN YAZILAR
SGK sigortasız işçi çalıştırın diyor! / Resul Kurt - MuhasebeTR

SGK sigortasız işçi çalıştırın diyor! / Resul Kurt

Önceki gün bu köşede part time çalışan öğrencilerin yaşadıkları sıkıntıları gündeme getirmiş ve mutlaka bu sorunun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’ten konuyu çözüme kavuşturmasını istemiştim.

“İşçilerden Çalışma Bakanı’na mesaj var” başlıklı köşe yazımdan sonra okurlarımızdan bir çok e-posta aldık. Gerçekten derdi olanın halinden, derdi olmayan anlamıyor.

Okurumuz Emre Aytekin “Köşe yazınızı okuyunca çektiğimiz sıkıntıyı dile getirmenizden dolayı çok mutlu olduk. Ben üniversite 4. sınıfa gidip aynı zamanda part-time çalışarak okul harçlığımı çıkarmaya çalışıyorum. Aileme katkı olsun diye bu gayreti gösteriyorum.

Ancak on gün önce SGK’dan bir yazı geldi. Durumu tam anlamak için SGK’na gittim, fakat kafamın karışması haricinde çok ayrıntılı bir bilgi alamadım. Daha sonra babamla birlikte bir başka SGK’na gittik. Oradaki yetkili öncelikle çok fazla bir şey bilmediğini daha sonra da bize yardımcı olması adına babama iki tane öneri sundu. Bunlar;

1. Çocuğunuz işten ayrılsın,

2. İşyerine teklif edin sigortasız çalışsın!

Bu teklifleri gerçekleştiremeyeceğimizi söyledik. Bu defa başka bir servise gidip bilgi almamızı söyledi. O serviste de bir kaç kişiye sorduktan sonra bağlı olduğumuz kaymakamlığın Sosyal Yardımlaşma Vakfına başvurmamız gerektiğini söylediler.

Tüm bu karışıklar içerisinde sizin yazınızı okumak içimize bir nebze olsun su serpti. Sizden ricamız bu işin peşini çözüme kavuşması adına takip etmeniz. Bu konuyu ele aldığınızdan dolayı size tekrar teşekkür ediyoruz.”   Diyor. Aynı tepkiyi gösteren yüzlerce okurumuz daha var. Buradan bir kez daha duyurmuş olalım.

İntibaka az kaldı

2000 yılından önce emekli olan SSK’lıların emekli aylıklarında iyileştirmeyi öngören ve kamuoyunda uzunca bir süredir yasalaşması beklenen “intibak” yasa tasarısında sona gelindi. Yasa tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülecek.

2000 yılı öncesi SSK emeklileri ile 2002 Nisan-Haziran dönemi Bağ-Kur emeklilerinden oluşan toplam 2 milyon 700 emeklinin yararlanabileceği bu düzenleme ile emekliler bir nebze olsun rahat nefes alacaklar.

Tasarının yasalaşmasından sonra emeklilerin maaşları yeniden hesaplanacak. Yeni hesaplanan aylık, ödenmekte olan aylıktan düşük ise mevcut aylığın ödenmesine devam edilecek. Ancak düşük çıkması halinde aylıkta düşme olmayacak, eski aylık devam edecek. Eğer hesaplanan aylık mevcut aylıktan daha fazla ise yeni aylık bağlanacak. 

Emeklilerin maaş farkı 2000 yılı öncesinde emekli olanların gelişme hızından pay almamasından ve, Emeklilerin aylık bağlama oranlarının farklı olmasından kaynaklanmaktadır.

2000 yılı sonrası emeklilere, 2008 yılına kadar büyümeden yüzde 100 pay verildiği halde, 2000 yılı öncesi emeklilere pay verilmemesi nedeniyle 2000 öncesi ve 2000 sonrası diye bir farklılaşmanın ortaya çıktı. İntibak sonucunda, emeklinin prim ödeme gün sayısı ve ödenen primlerin miktarlarına göre değişkenlik gösteren bir aylık bağlanacak. Ama intibak’ın emeklinin cebine yansıması ise 2013 yılı başında olacak.

 

(Kaynak: Star Gazetesi | 11.02.2012)

GÜNDEM