BASINDAN YAZILAR
Dul-yetim aylığı alanlar prim ödemez / Ali Şerbetçi - MuhasebeTR

Dul-yetim aylığı alanlar prim ödemez / Ali Şerbetçi

Annemden dolayı yetim aylığı alıyorum. Hiçbir yerde çalışmıyorum. Yetim aylığı almam sebebiyle Genel Sağlık Sigortası primi ödemek zorunda mıyım? Z.A/İstanbul
5510 sayılı Kanun'a göre dul ve yetim aylığı alanlar genel sağlık sigortalısı sayılıyor. Bu sebeple yetim aylığı alan çocuklar genel sağlık sigortası primi ödemeyecek. Gelir testi yaptırmanız gerekmiyor.

* Karı koca emekliyiz. İki çocuğumuz var. Biri devlet memuru. Diğer çocuğumuzun sosyal güvencesi yok. Ne yapmamızı önerirsiniz? Mehmet K.
1 Ekim 2008 tarihi itibarıyla 5510 sayılı Kanun'a göre bakmakla yükümlü olunan kız çocukları herhangi bir işyerinde çalışmaya başlamadıkları ve evlenmedikleri sürece, yaş şartı olmaksızın ana ve babasının üzerinden sağlık yardımı almaya devam edecekler.

* İşyerinde çalıştığım mesai arkadaşımla bir hiç yüzünden tartıştık ve kavga ettik. İşyerinde burnum kırıldı. Hastaneye gidip rapor aldım. İşveren kavga etmemiz sebebiyle bizi tazminatsız işten çıkarabilir mi? 4 yıldır bu işyerinde çalışmaktayım. Nasıl yol gösterirsiniz? Necip KARA
İş Kanunu'na göre, işçinin işverenin bir başka işçine sataşması halinde, işveren işçiyi tazminatsız olarak işten çıkartabilir. Bu nedenle en iyisi kavga ettiğiniz arkadaşınızla birbirinizden özür dileyip barışın. Sonrada işverene birlikte gidip özür dileyip, çalışmaya devam etmek istediğinizi söyleyin.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
* 01.06.1964 doğumluyum. Bağ-Kur girişim 20.07.1988 ve kesintisiz devam ediyorum. Ne zaman emekli olacağım? 5...910695 Nolu SMS:
Bağ-Kur'dan 9000 prim gün ve 51 yaşa tabisiniz. 2.5 aylık askerlik öderseniz, 50 yaşa tabi olursunuz. Bu durumda 50 yaşınızın dolacağı 01.06.2014 tarihinde emekli olabilirsiniz.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 10.02.2012)

GÜNDEM