BASINDAN YAZILAR
Gelir testini herkes yaptırmayacak / Ali Şerbetçi - MuhasebeTR

Gelir testini herkes yaptırmayacak / Ali Şerbetçi

SSK emeklisiyim. Sosyal güvenlik destek primi ödeniyor. Part-time çalışanların eksik günleri için genel sağlık sigortası primi ödeyeceklerini duydum. Ben de eksik günlerim için genel sağlık sigortası primi ödemek zorunda mıyım? H.T.
Öncelikle emekli olduğunuz için genel sağlık sigortası primi ödemeyeceksiniz. Ayrıca; parttime çalışan emeklilerden sosyal güvenlik destek primine tabi olanların, eksik günlerini genel sağlık sigortası yönünden 30 güne tamamlama yükümlülüğü bulunmamakta. Emekliliğinize bağlı olarak genel sağlık sigortalısı sayılıyorsunuz.

* Emekli olmak için yaşı bekliyorum. Çalışan çocuğumdan sağlık hizmeti alıyorum. Gelir testi yaptırmalı mıyım? 5...904037 Nolu SMS
Emeklilik için yaşı bekleyenler prim yatırmadıklarından dolayı genel sağlık sigortası ödemeleri gerekmekte ve gelir testi yaptırmak zorundalar. Ancak siz oğlunuzdan dolayı sağlık yardımı aldığınızı belirtmişsiniz. Bu nedenle mevcut haklarınız devam ediyor ve genel sağlık sigortası kapsamına girmiyorsunuz. Bu nedenle gelir testi yaptırmanıza gerek yok.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
* 03.03.1967 doğumluyum. 1987- 1988 yıları arasında askerliğimi yaptım. 01.12.1989 tarihinde sigortam başladı ve halen çalışmaktayım. Askerliğimin ne kadarını borçlanmalıyım? Emekliliğime katkısı ne olur ve ne zaman emekli olurum? Kadir GÜVEN
SSK girişinize göre 25 yıl, 52 yaş ve 5525 prim gün şartlarına tabisiniz. Ancak, 1 aylık askerlik borçlanıp öderseniz 25 yıl, 51 yaş ve 5450 prim gün şartlarına tabi olursunuz. 25 yıl şartınız 2014 yılında, 51 yaş şartınız 2018 yılında tamamlanır. 03.03.2018 tarihinde 5450 prim günü tamamlamanız şartı ile emekli olabilirsiniz. Prim gün sayısına ihtiyacınız olursa askerliğinizin hepsini de borçlanma imkanınız bulunmakta.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 09.02.2012)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM