BASINDAN YAZILAR
İsteğe Bağlılar Dikkat! / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

İsteğe Bağlılar Dikkat! / Sadettin Orhan

 


1 Ekim 2008 tarihinden önce hem SSK'da hem de Bağ-Kur'da isteğe bağlı sigorta uygulaması vardı. 

 Ekim/2008'le birlikte SSK'nın isteğe bağlısı kaldırıldı ve bu tarihten sonra ödenen tüm isteğe bağlı primler yeni adıyla 4/b eski adıyla Bağ-Kur kapsamında sayılmaya başlandı. Hal böyle olunca, SSK'lı olarak emekli olmak isteyen on binlerce kişi için kritik süreç başlamış oldu. Ne demek istediğimizi bir örnekle netleştirmiş olalım... 

1985 ila 1995 yılları arasında SSK'lı çalıştıktan sonra işten ayrılan Ayşe Hanım, 1 Ocak 2008'de SSK'da isteğe bağlı prim ödemeye başlamış ve halen devam ediyor. Ayşe Hanım'ın 1 Ocak-30 Eylül 2008 arasında ödediği primler SSK'ya sayılırken, 1 Ekim 2008 sonrası ödediği primler Bağ-Kur kapsamında sayılacak. Ayşe Hanım eğer bu ay sonunda (29 Şubat 2012) isteğe bağlı sigortadan çıkmazsa, mart ayında 42 ayı dolduracağı için SSK'lı gibi değil, Bağ-Kur'lu olarak emekli olmak durumunda kalacak. Zira prim ödeme günlerinin son 42 ayı hangi statüde geçmişse, emekli aylığı da o statüden bağlanıyor. Yani Ayşe Hanım, 
· 5.075 gün yerine 7.200 gün ödemek durumunda kalacak, 
· 42 yaş yerine 49 yaşında emekli olacak, 
· Emekli aylığı da yaklaşık yüzde 10-15 daha düşük bağlanacak. 
Dolayısıyla 1 Ekim 2008'den önce SSK'da isteğe bağlı ödemeye başlamış olup, halen ödemeye devam edenlere, en geç bu ay sonunda isteğe bağlı sigortadan çıkıp bir işyerinden SSK'lı (4/a) olmalarını öneriyorum. Aksi halde emeklilik hesabıyla SGK'ya başvurduklarında şok yaşayabilirler. 

15 yıllık hizmete ikramiye var 

Soru: Sadettin Bey, benim 13 yıl 8 ay devlet memuriyetim var. Memurken 24 ay askerliğimi borçlandım ve ödedim. Daha sonra istifa edip ayrıldım. 2001 yılında sigortadan emekli oldum. Son çıkan 6270 Sayılı Yasa'ya göre ikramiyemi alabilecek miyim? Halit U. 
Cevap: Halit Bey, askerlik borçlanmasıyla birlikte 15 yıldan fazla hizmetiniz bulunuyor. Dolayısıyla şu an SGK'ya başvurmanız halinde 15 yıl 8 aylık memuriyet hizmetinize tekabül eden ikramiyenizi alabilirsiniz. 15 yıldan az hizmeti bulunan memurlar ya askerlik sebebiyle ya da bayansa evlilik sebebiyle istifa etmeleri halinde ikramiye alabilecekler. 

Norveç'te çalışan Türkler'e iyi haber 

Norveç sosyal güvenlik sisteminde 1 Ocak 1991 tarihinde yapılan değişiklikle, emeklilik sisteminde en az üç yıl prim biriktirmemiş olan kişilerin, primlerini başka ülkeye transfer edebilmeleri için Norveç'te en az 20 yıl yaşamış olma koşulu getirilmişti. Dolayısıyla Norveç'te 20 yılı doldurmadan Türkiye'ye dönen vatandaşlarımız, bu ülkedeki çalışmalarını değerlendiremiyorlardı. Ancak Norveç Çalışma Bakanlığı, son aldığı kararla, 20 yıl Norveç'te ikamet etme şartını kaldırdı. Buna göre daha önce emeklilik talebi reddedilmiş veya olması gerekenden daha düşük emekli aylığı bağlanmış kişiler SGK müdürlüklerine başvururlarsa, şartları yeniden değerlendirilecek. Yeni uygulamada çok sayıda gurbetçimizin aylığa hak kazanması bekleniyor. 

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 08.02.2012)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM