BASINDAN YAZILAR
Uzatmak İçin Yasa Gerekir / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

Uzatmak İçin Yasa Gerekir / Sadettin Orhan

 


Sağlık güvencesi olmayanların gelir testine başvurabilmeleri için artık sayılı günler kaldı.

Bu arada sosyal yardımlaşma vakıflarının önünde kuyruklar da uzamış durumda. 'Acaba uzatma olur mu?' sorusu sıkça soruluyor. Fakat uzatma yapılabilmesi için SGK'nın kararı yetmiyor. 1 Ocak 2012'de Genel Sağlık Sigortası'nın tamamen yürürlüğe gireceği 5510 Sayılı Kanun'la belirlendiğinden, uzatma yapılacaksa da aynı yasada bir değişiklik gerekiyor. Önümüzdeki birkaç gün içinde yasa değişikliği yetişir mi bilemiyorum ama vatandaşlarımızın son gün 31 Ocak'mış gibi tedbirli olmalarında fayda var. 

İsteğe bağlı sigortada dul aylığı kesilmez 

Soru: Sadettin Bey, ben eşimden dolayı dul aylığı alıyorum ve aynı zamanda isteğe bağlı sigorta ödüyorum. Sağlık konusunda eşim üzerinden yararlanıyordum ama bundan sonra kendi sigortamdan yararlanmak istiyorum. Kendim sağlık aktivasyonu yaptırırsam dul aylığım kesilir mi? Fevziye K. 

Cevap: Değerli okurum, hem dul aylığı alıp hem de isteğe bağlı sigortalı olabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz sağlık aktivasyonunuzu da kendiniz üzerinden yaptırabilirsiniz. Bu durumda dul aylığınız kesilmez. 

15 yılla emekli olursunuz 

Soru: Saadettin Bey, ben 5.4.1956 doğumluyum. 1985'ten 2000 yılına kadar bir yıllık sigortam var. 2001 yılında tarım Bağ-Kur'una girdim ve hala ödemekteyim. Ne zaman emekli olabilirim? Remzi A. 

Cevap: Remzi Bey, toplam prim ödeme sürenizi 15 tam yıla tamamladıktan sonra 60 yaşınızda emekli olursunuz. Ancak bundan sonra SSK'ya (4/a) geçerseniz 1.260 gün prim ödedikten sonra emekli olabilirsiniz. 

Engelli olarak hemen emekli olabilirsiniz 

Soru: Sadettin Bey, 1992 yılının Mart ayında sigortam başladı. 2011 Aralık ayı itibariyle 3600 günüm mevcut. Halen sigortalı olarak çalışmaktayım ve vergi indiriminden faydalanmaktayım.% 50 oranında da özürlü raporum mevcut. Buna göre emeklilik tarihimi öğrenebilir miyim? Semih E. 

Cevap: Değerli okurum, 16 yıllık sigortalılık süresini doldurmuşsunuz. 3.760 prim gününü de tamamladığınız tarihte hemen emekli olabilirsiniz. 

Sigortalılık süresinde 18 yaş esastır 

Soru: Sadettin Bey, benim sigorta başlangıcım 16 yaşımda yapıldı. Çırak olarak değil, normal sigorta başladı. 25 yıllık sigortalılık süresi hesabında ilk başlangıcım dikkate alınır mı? Yoksa 18 yaşımı doldurduğum tarihten mi başlatılacak? Nedim K. 

Cevap: Nedim Bey, sigortalılık süresi hesabında 1 Nisan 1981 sonrası girişli sigortalılarda 18 yaşın doldurulduğu tarih başlangıç olarak kabul edilir. 18 yaşından önceki sigorta girişi yaş tespitinde dikkate alınır ve yine bu dönemde ödenen prim günleri geçerli sayılır. Fakat 25 yılın hesabı 18 yaşınızı doldurduğunuz tarihe göre yapılır. 

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 25.01.2012)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM