BASINDAN YAZILAR
SSK'ya geçene sağlık yardımı / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

SSK'ya geçene sağlık yardımı / Sadettin Orhan

"Bağ-Kur'luya erken emeklilik" başlıklı iki ayrı yazımdan sonra başlayan soru yağmuru hâlâ devam ediyor.

Bunlardan birisi de Semih Temur isimli okuruma ait. Semih Bey, binlerce Bağ-Kur'lu gibi soruyor;

"Sadettin Bey, geçenlerde yazdığınız bir yazıda, Torba Kanun'la verilen bir imkân doğrultusunda, Bağ-Kur'dan SSK'ya geçenlerin 5-6 yıl daha erken emekli olabileceklerini yazmıştınız. Yine aynı yazıda, SSK'ya geçenlerin %10-15 oranında daha yüksek aylık alabileceklerini de belirtmiştiniz. Ben de bu imkândan yararlanmak istiyorum. Yani SSK'ya geçmeyi düşünüyorum. Ancak geçmiş yıllardan biriken Bağ-Kur borçlarım yaklaşık 25 bin lirayı buluyor. Ayrıca yapılandırmaya girse bile yine de düzenli ödeyebileceğimi sanmıyorum. Bağ-Kur borcu bulunanlara SGK tarafından sağlık yardımları yapılmıyor. Bu anlamda size iki sorum olacak;

1. SSK'lı olarak çalışmaya başladığımda, Bağ-Kur borçlarım ödenmemişken sağlık yardımlarından kendim ve eşim için yararlanabilir miyim?

2. Borcumu ödemeden SSK'ya geçersem yine de SSK'lı olarak emekli olabilir miyim?

Vereceğiniz cevap eminim binlerce Bağ-Kur'luyu ilgilendiriyordur. Cevabınız için şimdiden teşekkürler."

Semih Bey'in de belirttiği gibi, geçtiğimiz haftalarda iki ayrı yazımda, şirket ortağı ve vergi mükellefi Bağ-Kur'luların, ortaklıktan çıkmadan veya vergi mükellefiyetini sona erdirmeden SSK'lı olabileceklerini belirtmiştim. 6111 Sayılı Kanun (Torba Kanun) kapsamında getirilen bu düzenleme sayesinde binlerce Bağ-Kur'lunun erken emeklilik, yüksek aylık ve daha az prim ödeyerek emeklilik hakkı kazanacağını da ifade etmiştim.

Bu imkânlardan yararlanmak isteyen Bağ-Kur'luların pek çoğu aslında Semih Bey'in durumunda. Yani birikmiş prim borçları var ve bundan dolayı da genel sağlık sigortası haklarından yararlanamıyorlar. Peki, bundan sonra bir işyerinden SSK'lı olurlar ve 30 günlük prim ödeme şartını yerine getirirlerse borçlarına rağmen sağlık yardımı alabilecekler mi?

5510 Sayılı Kanun'da, Bağ-Kur (4/b) sigortalılarının sağlık kuruluşlarına başvurdukları tarih itibarıyla SGK'ya 60 günden fazla prim borçlarının bulunmaması şartı aranıyor. Ancak SSK'lılar (4/a) için böyle bir şart yok. Yani bir işyerinden sigortalı olan kişi, 30 günlük prim ödeme süresini tamamlayınca, genel sağlık sigortasıyla ilgili her türlü hakkı kazanmış oluyor. Ayrıca sosyal güvenlik mevzuatımızda, Bağ-Kur borcu varken SSK'ya geçmiş olanların, sağlık yardımlarından yararlanamayacağı yönünde herhangi bir düzenleme bulunmuyor. Dolayısıyla Semih Bey'in birinci sorusunun cevabı; evet, bundan sonra SSK kapsamında sigortalı olursanız, Bağ-Kur borcunuza rağmen sağlık yardımlarını alabilirsiniz.

Gelelim ikinci soruya; Bağ-Kur borcunuz ödenmemişken SSK'ya geçer ve emekliliğe hak kazanırsanız, borcunuzu ödemeden emekli olabilir misiniz? Bu konuda SGK'nın uygulaması, Bağ-Kur borcunu tahsil etmeden kişiyi SSK'lı olarak emekli etmemek yönündedir. Ancak buna karşı yargı yoluna başvuranlar için, borçlu lehine verilmiş kararlar bulunmaktadır. Fakat bu durumda emeklilik tarihinizde yargı sürecinin tamamlanacağı tarihe kadar gecikme yaşanacağını göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Engelli annesine erken emeklilik

Soru: Sadettin Bey, bakıma muhtaç engelli annelerinin erken emekli olacağı belirtilmişti. Ben de buna istinaden 2004 doğumlu çocuğum için SGK'ya erken emeklilik başvurusunda bulundum. Benden sağlık kurulu raporu istendi, çocuğum için "%90 özürlü ve bakıma muhtaç" raporu aldım. Ancak SGK tarafından bu rapor yeterli görülmedi. Yaptığım itiraz da Yüksek Sağlık Kurulu'nca reddedildi. Şu an emekliliğime 1,5 yıl var, bana ne tavsiye edersiniz? Fatma A.

Cevap: Fatma Hanım, Anayasamız gereği idarenin her türlü işlemi için yargı yolu açıktır. Yani Yüksek Sağlık Kurulu kararına karşı dava açabilirsiniz. Ancak davanın sonuçlanacağı tarihe kadar muhtemelen emekli olacağınız için, pratikte size bir faydası olmayacaktır. Yine de tercih sizin tabii ki.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 14.03.2011)

GÜNDEM