BASINDAN YAZILAR
5.5 milyon kişiye vergi mektubu - MuhasebeTR

5.5 milyon kişiye vergi mektubu

Maliye Bakanlığı, önümüzdeki hafta 5.5 milyon kişiye mükellefe mektup göndererek yeniden yapılandırma konusunda bilgilendirecek.

Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı, kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması için adeta seferberlik ilan etti. Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanunun tanıtımı amacıyla 12 değişik etkinlik gerçekleştirilecek. İlk aşamada uygulamaya ilişkin ikincil mevzuat yayımlanacak. Daha sonra da Kanunun getirdiği imkanların neler olduğunu ve nasıl başvuruda bulunulacağını anlatan milyonlarca broşür hazırlanarak, mükelleflerin kullanımına sunulacak.

Haftaya gönderilecek

Bu kapsamda 5,5 milyon dolayında mükellefe de önümüzdeki hafta başında birer mektup gönderilecek. Yeniden yapılandırma konusunda bilgilendirmenin yer aldığı mektupta, "Kanun ile mükelleflerimize kaçırılmaması gereken pek çok imkan sağlanmıştır. Buna göre, başvurmanız halinde 31 Aralık 2010 tarihi öncesi borçlarınız yeniden yapılandırılacaktır. İsterseniz yapılandırılmış borcunuzu 36 ayda 18 taksitte ödeyebilirsiniz" denildi.

İkinci mektup da gidecek

Borcu bulunsun, bulunmasın yaklaşık 4 milyon vergi mükellefine gönderilecek ikinci mektupta ise Kanunun matrah artırımı ve defter kayıtlarıyla ilgili hükümleri hatırlatılıyor. Tanıtım çerçevesinde hemen hemen bütün illerde vatandaşların yoğun olarak bulunduğu alışveriş merkezlerinde de tanıtım ve bilgilendirme standları açılacak. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere büyük illerde bu standlarda vatandaşın yeniden yapılandırmaya dönük sorularını yanıtlayacak, tanıtım broşürleri dağıtacak.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 04.03.2011)

GÜNDEM