RSS | Sitene Ekle | Giriş Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Asgari Ücret 2016 | Asgari Geçim İndirimi 2016 | Vergi Affı | Reklam | Bize Ulaşın    


YMM Ekrem Öncü
Yurt Dışından Para Getirmek İsteyenler Dikkat
(02.12.2016)

E-bültenimize kayıt olun, yeni yazılar e-posta adresinize gelsin!..   

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

Asgari Ücret 2016
Asgari Geçim İndirimi 2016
Basından Yazılar
E-Kitaplar
İstirahatli / Raporlu İşçinin Bildirimi
Fazla Mesai Ücreti Hesaplama
Doğum Yardımı
Pratik Bilgiler
Güncel Mevzuat
Soru-Cevap
Tek Düzen Hesap
    Planı
Vergi Takvimi 2016
Yazarlarımız

 SON YAZILAR
  Yurt Dışından Para Getirmek İsteyenler Dikkat

  Kısmi Süreli Çalışma Hakkını Çalışan Kadın Nasıl Kullanacak?

  3600 Günle Emekli Olan Okurum Hesaplamamla Aynı Emekli Aylığı Bağlandı/Kısmi Süreli Çalışanlara Gelen GSS Kolaylığı

  Bilanço Hesabı Mükellef İken Şirketi Kapatıp Yeniden Açılması Durumunda İşletme Hesabı Defter Tutulur Mu ?

  Ödenmeyen SGK Primleri İle İlgili Vergi Dairesi Tarhiyat Yaparak Ceza Kesebilir

  Bağ-Kur Kapsamında Çalışanlara 5 Puanlık Prim İndirimi,Doğum Yapan Kadınlara Kısmi Süreli Çalışma Hakkı Getirildi

  Serbest Meslek Faaliyeti İle İştigal Eden Şahıs Şirketleri Yenileme Fonu Ayırabilir Mi?

  Acele Eden Kaybeder: Önce İmza, Sonra Tazminat!

  İhracatta Götürü Gider ve İçtihat Farklılıkları

  Annelerde Refakat İzni Kullanacak

  KDV’deki Oran Değişiklikleri ve İstisna

  İnternetteki Sosyal Paylaşım Siteleri Üzerinden Reklam Paylaşımlarına Göre Kişilere Yapılan Ödemelerin Vergilendirilmesi

  Yatırım Teşvik Belgesi Kapsamında Yapılan Makina ve Teçhizat Teslimlerinde KDV İstisnası

  Karşılaştırmalı Örneklerle Binek Otomobillerde ÖTV Artışı


BASINDAN YAZILAR
İş arama izni toplu olarak kullanılabilir mi? / Ali Şerbetçi » Muhasebe TR


Bir lokantada rezervasyon bölümünde çalışmaktayım. İşe gireli 6 ay oldu. Yaklaşık 2 bin TL maaş veriyorlar. Ancak patron diğer çalışana bin TL veriyormuş. Bana 'Eğer maaşını sen de bin TL'ye indirirsen çalışmaya devam edebilirsin' diyor. Ben kabul etmedim. 'Şubat ayının sonunda işten çıkarsın' diyor. Bana yeni iş aramak için izin vermek zorunda mı? Neşe Fatma GÖÇ/İSTANBUL
İş Kanunu'na göre işveren, belirlenmiş işçi ücretinden indirim yapamaz. İşveren sizi bunu kabul etmediğiniz için derhal işten çıkartıyorsa, ihbar öneli kullandırmıyorsa ihbar tazminatı ödemek zorunda. Ancak işveren 2 hafta önceden sizi işten çıkartacağını bildiriyorsa, ihbar tazminatı ödemek zorunda değildir. İşveren günde 2 saat iş arama izni vermek zorunda. Eğer taraflar aralarında anlaşırlarsa, iş arama iznini toplu olarak da kullanabilirsiniz.

MESAİ ALAMAYAN DİLEKÇE YAZSIN
7 kişi yazlık sitede bekçi olarak çalışıyoruz. Bizi 5 yıldır günde 12 saat zorunlu çalıştırıyorlar ve mesai verilmiyor. Asgari geçim indirimi parasını da alamıyoruz.
5...460955 Nolu SMS İş Kanunu'na göre haftalık çalışma süresi 45 saattir. Bunun üzerindeki çalışmalar fazla mesaidir. Ücretinin yüzde 50 zamlı ödenmesi gerekir.
Bu ödenmiyorsa, Çalışma Bakanlığı'na şikayet dilekçesi verebilirsiniz veya iş mahkemesine doğrudan dava açabilirsiniz.
Asgari geçim indirimi ödenmiyorsa, Maliye'ye şikayet edebilirsiniz.

ASKERLİK BORÇLANMASI HANGİ HALLERDE EMEKLİLİK YAŞINI ETKİLER?
Askerlikten sonra sigortalı olduğum için acaba askelik süresini yatırsam emeklilik süresi öne çekilir mi? Reşat ÇAMURLU
SSK emeklilik hesabında, kişi işe giriş tarihinden önce yani SSK'lı olmadan önce askerliğini ifa etmişse yapacağı askerlik borçlanması girişini borçlanma yaptığı süre kadar geriye çeker.
Yaş-kademe hesabı bu girişe göre yapılır. Eğer kişinin girişi askerlikten önce ise yapacağı borçlanma yaşı ve girişi geriye çekmez, sadece prim gün sayısına eklenir.

Bu bilgiler ışığında baktığımızda, 01.12.1986 tarihli girişinize göre SSK'dan 25 yıl, 50 yaş ve 5375 prim gün şartlarına tabisiniz. Eğer askerliği 20 ay yaptıysanız, 19 aylık askerlik borçlanması sizi 48 yaşa tabi eder. Bu durumda doğum tarihinizin gün ve ayına göre 2011 yılında emekli olabilirsiniz. Eğer askerliği 19 aydan daha az yaptıysanız sadece 1.5 aylık askerlik borçlanması yapmanız sizi 49 yaşa tabi eder. Bu durumda da yine doğum tarihinizin gün ve ayına göre 2012 yılında emekli olabilirsiniz.

NE ZAMAN EMEKLi OLURUM?
25.01.1965 doğum tarihim. 01.03.1988 ise sigorta başlangıcım. 7600 gün primim var. Askerlik borçlanması yapmadım. Ne zaman emekli olurum?
E.ERDOĞAN SSK girişinize göre 25 yıl, 50 yaş ve 5375 prim gün şartlarına tabisiniz. Prim gün sayınız dolmuş. 25 yıl şartınız 2013 yılında, 50 yaş şartınız da 2015 yılında dolacak. Bu durumda emeklilik tarihiniz 25.01.2015 olacaktır. Ancak, 16 aylık askerlik öderseniz 49 yaşa tabi olabilirsiniz. Bu durumda da 25.01.2014 tarihinde emekli olabilirsiniz.

Benim sigorta başlangıcım askerden sonra, 21.3.1988'de, 540 gün de askerlik borçlanması yaptım.
4135 SSK prim günüm var. Toplam 540+4135=4675 günüm bulunuyor. Bu durumda SGK başlangıç tarihim ne olur? Kaç gün ödemem lazım ve ne zaman emekli olurum? Camcı İRFAN
Sorunuzda doğum tarihinizi belirtmemişsiniz. Girişinize göre 25 yıl, 50 yaş ve 5375 prim gün şartlarına tabisiniz. SSK girişiniz askerden sonra olduğuna göre yapmış olduğunuz askerlik borçlanması ile 25 yıl, 49 yaş ve 5300 prim gün şartlarına tabi olmuşsunuz. Bu durumda 25 yılınız 21 Eylül 2011 tarihinde dolmuş olacak. Prim gün sayınızın tamamlanması için de 625 gün (1 yıl, 9 ay eder) daha prim ödemeniz gerekmektedir. Prim gün sayınızı tamamladığınız tarihte 49 yaşınız doluyorsa emekli olabilirsiniz.

Takvim Gazetesi | 05.01.2011MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLMAK İÇİN TIKLAYIN