BASINDAN YAZILAR
Vergi ve sigorta affı / Resul Kurt - MuhasebeTR

Vergi ve sigorta affı / Resul Kurt

Bu köşeden daha önce birkaç kez af beklentisini kaleme almış ve iş dünyasının şiddetle vergi ve sigorta primine yönelik yapılandırmaya ihtiyacı olduğunu belirtmiştik.
İş dünyasının bu çağrıları karşılıksız kalmadı, şimdi çok önemli bir af tasarısı gündeme geldi.

Hatta, vergi ve sigorta primi dışında elektrik, su, doğalgaz, emlak vergisi, stopaj, harçlar, trafik cezaları gibi bir çok kalemde de yeni bir yapılandırma olacak. Af kapsamında borcun anaparası korunarak gecikme zammı ve faizlerinde yeni bir düzenleme yapılarak cezalarda indirime gidilecek. Ayrıca ödeme kolaylığı olması için taksitlendirmede yapılacak.

Gerçekten iş dünyası büyük sıkıntılar içinde. Kamunun gecikme zam ve cezası, faizi çok yüksek. Örneğin, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun prim ve diğer alacakları süresi içinde ve tam olarak ödenmezse, ödenmeyen kısmı sürenin bittiği tarihten itibaren ilk üç aylık sürede her bir ay için % 2 oranında gecikme cezası uygulanarak artırılmaktadır. Ayrıca, her ay için bulunan tutarlara ödeme süresinin bittiği tarihten başlamak üzere borç ödeninceye kadar her ay için ayrı ayrı Hazine Müsteşarlığınca açıklanacak bir önceki aya ait Türk Lirası cinsinden iskontolu ihraç edilen Devlet iç borçlanma senetlerinin aylık ortalama faizi bileşik bazda uygulanarak gecikme zammı hesaplanmaktadır. Benzer durum vergi ve diğer alacaklarda da söz konusudur.

Bir şans, bir umut bekliyor ülkemiz. Ama lütfen bir ödeme kolaylığı çıkartacaksanız sakın karmakarışık rasyolara bağlamayın işi. Basit ve anlaşılır, herkesin okuyunca anlayacağı bir düzenleme olsun. 2008’de çıkartılan taksitlendirme ve ödeme kolaylığı gibi gecikme zammının bir kısmını silip, teminat istenmeden ödemeye kolaylık getirilirse emin olun başvuru artar. Hatta bankalarla görüşülüp borçlulara düşük faizli kredi imkanı getirilirse hem ekonomi canlanır, hem de devletin kasasına önemli miktarda kaynak girmiş olur.

Bundan hem ülkemiz, hem de SGK, maliye gibi kamu kurumları ve hem de istihdam artışıyla vatandaş avantajlı çıkar. Ancak bir an önce bu yasanın çıkmasını bekliyor vatandaş.

Askere giden işçinin tazminatı

Okurumuz Osman Şahin, “Askerlik hizmetini yerine getirecek personelimiz için hangi işlemleri yapmamız gerekir? Ücretsiz izinli göstersek olur mu? Kıdem tazminatı ödemek zorunda mıyız?” diye soruyor.

Erkek işçilerin vatani görevini yapmak için işyerlerinden ayrılması durumunda “askerlik nedeniyle” işten çıkış işleminin yapılması, SGK’na 10 gün içinde “askerlik” nedeniyle İşten Ayrılış Bildirgesinin verilmesi, işçinin işyerimizde çaıştığı süreler üzerinden kıdem tazminatının ödenmesi gerekmektedir. Askerlik nedeniyle ayrılan işçiye ihbar tazminatının ödenmesi gerekmez. Askerlik hizmetini yapan bir kişinin ücretsiz izinli gösterilmesi doğru değildir.

Ne zaman emekli olacak?

Okurumuz Nurettin Sezer, “24.05.1964 doğumluyum. 03.02.1986 sigorta girişim var. Hangi tarihte emekli olabilirim?” diye soruyor.

Okurumuz ilk defa 03.02.1986 tarihinde işe girmiş olduğu için 25 yıl sigortalılık süresini, 49 yaşını ve 5300 prim gününü doldurarak emekli olabilecek. Ancak, önce askerliğini yapıp, askerden sonra sigorta olmuşsa askerlik borçlanması yaptığında daha erken emekli olabilecektir.

(Kaynak: Star Gazetesi | 04.11.2010)

GÜNDEM