BASINDAN YAZILAR
Emekli Sandığı’ndan Dul ve Yetimlerine Aylık Nasıl Paylaştırılır? / Şevket Tezel - MuhasebeTR

Emekli Sandığı’ndan Dul ve Yetimlerine Aylık Nasıl Paylaştırılır? / Şevket Tezel

Soru: SSK emeklisiyim ve babam E.S. emeklisidir. Babamı kaybedersem bana E.S.’dan yetim aylığı bağlanabilir mi? Bağlanırsa oranı ne olabilir? Hülya KIZILSEKİLİ

Cevap: E.S. emeklisinin vefatı halinde bekâr kızına SSK’lı veya Bağ-Kur’lu çalışıyor ya da buralardan emekli olmasına bakılmadan yetim aylığı bağlanır. Anneniz de alırsa yüzde 60’ı annenize, yüzde 30’u size bağlanır. Tek başınıza alırsanız size yarısı bağlanır. İki kardeş ve bir anneyle alırsanız yüzde 50 anneye, yüzde 25’er sizlere bağlanır. Anne almıyorsa iki kardeş alırsanız yüzde 40’ar bağlanır.


Soru: Vefat eden E.S. emeklisi babamdan dolayı annem ve kardeşimle birlikte aldığım yetim aylığı kesildi. Annem 10/20’sini ben ve kardeşim 5/20’şer payını alıyorduk. Fakat benim aylığım kesilince annemin aylığı 12/20’si kardeşiminki 6/20’si oldu. Yani toplamda 18/20’sini alabiliyorlar. Tamamını alamamaları normal midir? Rumuz: MEDNET

Cevap: Bu durum normaldir. Zira 2 çocuk ve bir eşe aylık alacaksa eşe yüzde 50, çocuklara yüzde 25’er aylık bağlanır. Çocuklardan biri aylıktan düşerse E.S. Kanununun 68. maddesine göre ölenin aylığa müstehak bir dul karı veya kocası ile bir yetimi bulunması halinde, dul karı veya kocaya yüzde 60, yetimine yüzde 30 oranı uygulanır.


Soru: Kızım 2001’de vefat eden eşimden dolayı E.S.'den yetim aylığı alıyor. İki aydır SSK’lı olarak çalışmaya başlayan kızımdan sağlık güvencesini geri aldılar ama yetim aylığını kesmediler. Bu yasal bir durum mudur? Semra MADRAN

Cevap: Kızınızın E.S.’dan babasından dolayı aldığı yetim aylığını evleninceye veya memur oluncaya kadar alması yasaldır, rahat olun. SSK’lı veya Bağ-Kur’lu çalışması yetim aylığının kesilmesine neden olmaz. Bununla birlikte kızınız kendi sağlık yardımı alma hakkı devam ettiği sürece kendi üzerinden sağlık yardımı almak zorunda.


Soru: 28.05.1968 doğ. 16.07.1985’te başladığım SSK’lılığımda 22 günü 1985’te olmak üzere toplam 191 günüm var. 1991-92’de yedeksubay olarak askerliğimi ifa ettim. 08.03.1993’ten beri de Bağ-Kur’luyum. Bağ-Kur’dan veya SSK’dan nasıl emekli olurum? Eşref AKKOCA/AYDIN

Cevap: 01.06.2002’de 25 yılı doldurmanıza kalan süreye göre Bağ-Kur’dan emeklilik için 53 yaşa tabi olup 25 yılı dolduruncaya kadar Bağ-Kur’a devam ederseniz 28.05.2021’de emekli olabilirsiniz. Bağ-Kur kaydınızı yöntemince kapatır ve en az bin 260 gün SSK sigortalısı olarak çalışırsanız 49 yaşınızı dolduracağınız 28.05.2017’de emekli olabilirsiniz.


YARIN: Askerde Çürüğe Ayrıldığım Raporla Erken Emekli Olabilir miyim?

(Sözcü Gazetesi | 07.08.2009)

GÜNDEM